Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Ya dereye sızdıysa

seyfi

Administrator
Local time
07:31
Ya dereye sızdıysa
yan.jpg
Yeni variller İstanbul'un Tuzla İlçesi ile Orhanlı Beldesi arasındaki Konaşlı köylülerinin gazetelere yaptığı ihbar sonucu ortaya çıktı. Köylüler, Konaşlı Deresi boyunca yıllardır bu tür gömülerin yapıldığını iddia etti. Bu iddia üzerine aralarında AKŞAM muhabirinin de bulunduğu bir grup gazeteci dereyi inceledi. İncelemeler sonucunda çok sayıda kimyasal atık ve 7 varile rastlandı. Varillerin gömülü olduğu ancak toprağın aşınması sonucu zamanla ortaya çıktığı anlaşıldı. Kimyasal madde kokularının da yoğun olduğu derede uzmanların inceleme yapması bekleniyor. Bulunan son variller Çevre Bakanı Osman Pepe'nin, '750 bin ton tehlikeli atığın sadece 30-35 bin tonu, hadi bilemediniz 50 bin tonu bertaraf edilebiliyor. 720 bin ton nereye gidiyor? Nereye gittiğini Tuzla'da gördük. Toprağa gömülüyor' sözlerini doğruladı. Tuzla Kaymakamı Fahri Keser, yeni varillerin bulunduğunu TV'den canlı yayında öğrendi.

İÇME SUYUNU MAHVETTİLER

Konaşlı köylüleri zaman zaman dereye bir kamyon ve kepçenin geldiğini ve varilleri gömdüklerini söyledi. Köylülerden Habibe Ketu, 'Gece ya da gündüz fark etmez. Burada kamyonların ve iş makinelerinin çalıştığını görüyorduk. Gözden uzak olduğu için buraya rahatlıkla geliyorlardı' dedi. Bir başka köylü ise 'Zamanında bu derenin suyu içiliyordu. Köyün suyunu buradan karşılardık. Ancak, hafriyatçılar gelip bu suyun üzerini kapattı' diye konuştu.

Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu öğrencileri de daha önce dere kenarında top oynadıklarını ancak ağır koku yüzünden son zamanlarda gelemediklerini söyledi.

Varilleri 'Mehmet Ali Ağca' gömüyor

Konaşlılı bir köylü, zehir varillerini toprağa gömenleri tanıdığını, bu kişilerin bu işi para karşılığı yaptıklarını söyledi. Adının açıklanmasını istenmeyen köylü, 'Trabzonlu Ali ile Mehmet Ali Ağca'ya benzeyen ve adı da Mehmet olduğu için Ağca denilen şahıslar, sürekli buraya kamyon ve kepçeyle gelerek varilleri gömüyor. Ancak, bu ikili arasında şu an anlaşmazlık var' dedi.

'Teşhir' sözü verdi

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, zehir yüklü varilleri gömenleri kesinlikle 'teşhir' edeceklerini söyledi. Bu suçu işleyenin ismini halktan gizlemeyeceklerini belirten Bakan Pepe, 'Bu suçu işleyeni teşhir edeceğiz, hangi firmaysa, kimse açıklayacağız' dedi. Pepe, Tuzla'daki 'menfur ve herkesin kanını donduran' zehirli varillerin araziye ne zaman gömüldüğü, menşei, kime ait olduğu ve içerisindeki atıkların tam olarak bilinmediğini söyledi. Ön incelemeye göre ellerinde birtakım bilgiler bulunduğunu ancak, bunların TÜBİTAK'ta, üniversitelerde tahlil edilmeden bir şey söyleyemeyeceğini belirten Osman Pepe, 'Elimizde birtakım bilgiler var ama kesin değil, olay yargıya intikal etti. Yeni TCK'ya göre beş yıldan az olmamak üzere hapis cezası da var bu işin içerisinde' diye konuştu.

Bu suçu işleyen kurumun 7 bin 850 YTL para cezası ödeyeceğini hatırlatan Pepe, bunun mevcut yasanın 'zaafı' olduğunu söyledi. Çevre ve Orman Bakanı, 'Böyle bir suç dünyanın gelişmiş ülkesinde işlenmiş olsaydı buna milyon dolarlık cezalar verilirdi, suçu işleyenin kamuoyunda teşhir edilmesi söz konusu olurdu' diye konuştu.

Başkanın suçu varsa tutun kulağından atın

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, gazetecilerin sorularını yanıtladığı sırada cep telefonu çaldı. Arayan bir parti yetkilisine yanıt veren Pepe, 'Hocam, ben bu konuda çok hassas davranıyorum. CHP, AK Parti ayrımı yapmıyorum. Böyle bir adam bizim partimizde olamaz. Tutun kulağından atın' demesi dikkat çekti. Pepe'nin Unifar Kimya Fabrikası'nın bulunduğu Gebze Şekerpınar Beldesi'nin AK Partili Belediye Başkanı Cemalettin Balcı'yı kast ettiği öğrenildi. Bu tepkisinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pepe, belediyenin sorumluluğu bulunması halinde cezasını çekeceğini belirterek, 'Böyle bir belediye başkanı benim partimde olmamalı. Benim adıma böyle bir insanla aynı partide bulunmak rencide edici' dedi.

İzmit Körfezi atıklarla dolu

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, zehirli atık sorununun yeni ve Tuzla ile sınırlı olmadığını söyledi. Dökmecibaşı, 'Türkiye'deki sanayi bölgelerinde sık sık bu olaylara rastlanıyor. Bu vakada toplu atık çıkması dikkatleri çekti. Ancak İzmit Körfezi kimyasal atıklarla dolu' dedi. Dökmecibaşı, atıkların yakılarak imha edilmesine karşı olduklarını söyledi. Dökmecibaşı, böyle bir işlemin zehrin tüm Türkiye'ye yayılmasını neden olacağını öne sürdü. Sorunun çözülmesi için temiz üretim yapılmasının gerektiğini belirten Dökmecibaşı, şöyle dedi: 'Atık oluşturmadan üretim yapılmalı. AB bu konuda yeni bir yönetmelik hazırladı. Üretilen ve üretimde kullanılan kimyasal maddelerin kontrolü, denetimi ve hatta yasaklanmasıyla ilgili bin yönetmelik. AB'ye uyumdan söz ediliyor ancak bu konuda hiç bir çalışma yapılmıyor.'

İSTANBUL VALİSİ GÜLER: Orman Bakanı beni kastetmedi

Orhanlı Beldesi'nde bulunan zehirli varilleri kastederek, 'Cenazeleri kaldırmak gerekir' diyen İstanbul Valisi Muammer Güler, 'Cenaze gömülürken neredeydiniz?' diye soran Orman Bakanı Osman Pepe'nin kendisini kastetmediğini söyledi. Bakan'ın sözlerini yorumlayamayacağını belirten Vali, 'Bakan genel bir değerlendirme yapmıştır. Ben bunun üzerine bir yorum yapmam. Bakan söylemişse doğru söylemiştir' dedi. Faillerin bulunmasının önemli olduğunu belirten Güler, adli soruşturmanın da devam ettiğini hatırlattı.

İSTANBUL VALİSİ GÜLER 'Açgözlü adam kim' diye sordu

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, varilleri gömenin kim olduğunu sordu. Şimşek, Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, varillerin sorumluları hakkında Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, 'Türkiye'deki ciddi sanayicilerden birisinin... Koskoca bir metropolün zehirlenmesini göze alacak kadar paragöz, açgözlü bir adam' dediğini hatırlattı. Şimşek, 'Varilleri o bölgeye gömerek çevreyi kirleten, canlı varlığını ve sağlığını tehlikeye atan, açgözlü bir adam değerlendirmesini yaptığınız bu sanayici kimdir?' dedi.

BAŞKAN KADİR TOPBAŞ:3-5 kuruş kar için yanlış yapıyorlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Orhanlı'da tehlikeli atık varillerin bulunduğu bölgenin güvenlik altına alındığını söyledi. Suçluların tespitine çalışıldığını belirten Topbaş, 'Maalesef İstanbul'da 700 bin ton civarında atık bulunuyor. 55 bin tonu zararlı atık boyutunda. Bertaraf edilmesi için belediye büyük çaba sarfediyor' dedi. Topbaş, 3-5 kuruş karın hesabını yaparak yanlış yapanlar olduğunu ancak tüm sanayicilerin hepsini de töhmet altında bırakmamak gerektiğini söyledi.

İZAYDAŞ GENEL MÜDÜRÜ:Atıkları yakarak imha edeceğiz

Tuzla7da ortaya çıkarılan zehirli variller salı günü bulundukları yerden alınarak İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş.'ye (İZAYDAŞ) gönderilecek. İZAYDAŞ Genel Müdürü Bilal Şengün, varillerin yakılarak imha edileceğini söyledi. Şengün, firmaların büyük bölümünün imha işlemini pahalı buldukları için atıkları İZAYDAŞ'a göndermediklerini, daha az maliyetli olduğu için toprağa gömdüklerini söyledi.

ŞAHİN

New member
Local time
07:31
yav çok kötü birşey bu zehirli atık variller insan ister istemez tabiki çekiniyor birkaç aç gözlü işadamının yüzünden budurumdayız ALLAH sonumuzu hayır etsin diyorum...........

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8