Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Turgut Özal Dönemi (1)

Turkiye-Sevd@lisi

New member
Local time
10:31
Ezanlarin Yukseldigi Minarelerden,Ay Yildizin Golg
Hiç şüphe yok ki, Turgut Özal Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli liderlerinden birisidir. Onun devletin başına gelişi, yönetim şekli, ekonomide, kültürde ve siyasette uyguladığı yollar tartışma konusu olmuş. "Turgut'un nereden koştuğu" belli olmakla birlikte Türk Toplum hayatında meydana getirdiği tahribatlar asla kolay, kolay telafi edilecek cinsten değildir. Uyguladığı ekonomi tamamen lükse israfa, ve daima tüketime yönelik olmuştur.
12 Eylül 1980 İhtilalinde gece yatağından alınarak başbakan yardımcısı yapılmıştır. Bildiğiniz gibi, Bu ihtilali yapan irade, Turgut Özal üzerinden bütün planlarını uygulamıştır. Bu irade küresel bir dünya tasavvur etmiş, bu dünyanın efendileri büyük sermaye sahipleri ve çok uluslu şirketler olarak planlanmıştır. Bütün dünyadaki milletler, bu çok uluslu şirketlerin ancak hizmetçileri ve işçileri olacaklardır. Bu küresel sermaye Amerikan Sermayesi ve Özellikle de Yahudi sermayesi olarak düşünülmüştür.
Turgut Özal bu küresel gücün bir neferi gibi hareket etmiş, Türkiye'deki bütün üretim noktalarını tahrip etmiştir. Özellikle karlı, faydalı ve stratejik devlet kurumlarını ve KİT'leri özellikle tahrip etmiştir. TAKSAN, ET BALIK KURUMU; SÜMER Holding şirketlerini, ve daha nice kurumları zarara sokarak ya kapatmış veya iflas ettirmiştir. Bunların önemli bir kısmını çok ucuza satarak bu kurumların halka hizmetini engellemiştir.
Türk üretim merkezlerini tahrip ederken yatırıma gidecek paraları porsada tutup, finans sektörünü canlandırmış ve milleti borsa kumarı batağına atarak Türk parasını yabancıların kontrolüne vermiştir. Onun döneminde, spekülatörler, Bankerler at oynatmış, bir çok banka batmış ve milletin elinde para bıraktırmamıştır.
Bunun dışında üretim yapan sektöre gidecek ve millete aş iş olacak paralarla ve özellikle dış borçlarla sektörüne hız vermiş, konut fonu kurarak milletten topladığı ve dışardan aldığı paralarla işsiz insanlara ev vermiştir. Yani ölü yatırım yapmıştır. Çünkü küresel sermaye bunu istemiştir. Yabancı markaya özentiyi artırmış Türk çocuklarının çantalarına, elbiselerine Amerikan firmalarının ismini yazdırarak, onların mallarına doğru yöneltmiştir. Gereksiz ve lüzumsuz şekilde kolayca ve yüksek faizle dış borç almış ve hala Türk milleti kazancını yabancıların cebine göndermektedir.
Özal bütün sınıfları para ile satın almıştır. Yeni cemaatler türetmiş, bazı tarikat şeyhlerine para vermiş, uluslararası bazı masonik yabancı dernekleri faydalı dernek haline getirerek Türkiye'nin bütün il ve ilçelerine yaygınlaştırmıştır. Bilhassa Rotary ve Lions klüpler onun zamanında altın çağını yaşamıştır. "Benim memurum işini bilir" diyerek rüşvet, yolsuzluk, hayali ihracat ve her türlü gayri meşru ve ahlak dışı fiilleri yaygınlaştırmıştır.
Hırsız dindarlar, vurguncu milliyetçiler, talancı ve yolsuz solcular onun zamanında türemiştir.
Daha önce Allah'a, solcu veya sağcı olsun davasına inanan insanlar paraya tapar olmuş ve Türk milleti tarihinde görmediği bir ahlak buhranı yaşamıştır.
Küresel düşüncenin gereği olan devletlerin küçülmesi olayını Türkiye'de uygulamaya koymuş, bölücülüğü ve siyasi Kürtçülüğü desteklemiştir. O iktidara geldikten on ay sonra PKK türemiş, onun döneminde hep kuvvet kazanmıştır. Özal Güney doğu halkına uzun menzili silah dağıtmış, PKK'ya önce dağları, sonra mezra köyleri teslim etmiş, güvenlik güçlerinin mücadelesini hep sabote etmiştir. Toplu yakalanan teröristleri kuşatmadan kurtarmış, Dağlara giden askerleri silahsız PKK takibine çıkarmıştır. Onun döneminde Polis ve asker daima savunmada kalmıştır. Ayrıca Talabani ve Barzani'ye kırmızı pasaport vermiş, Beka vadisinde Apo'nun başkanlığında Kürt liderleri toplayarak onlara taktikler vermiş ve Türk devleti ile pazarlık ettirmeye kalkmıştır. Özal öldüğünde PKK güney doğudan kalkan bütün otobüslere siyah bez bağlatmıştır. Apo da verdiği ifadede Özal'dan yardım gördüğünü itiraf etmiştir.
Seyfi Şahin

lececafe

Co Admin
Local time
19:31
ya mustafa kardeşim nerelerden bulursun bu baş köşe ters köşe yazıları ya allah eline düşürmesin ya :D

lececafe

Co Admin
Local time
19:31
rahmetlik özalla ilgili iki şey hatırımda
1-bizim buralarda dağ köylerine elektirik su telefon hatları komple bitirildi.
2-kenan evren bile hala o hatırayı anlattığında gülerek anlatır bir törende karşılaşmaları kaçınılmaz rahmetlik tokayı es geçip yapışmış eline,sarılmış beline evren paşa derki yahu adama kızıp bozuk çalacam baktım 40 yıllık dost gibi bişey diyemedim de yapamadımda şimdiki çoğu lider onun tırnağı olamaz bu ülke sunni krizlerle açlığa bağnazlığa mahkum olamaz olmayacaktırda bilmem ne bahanelerle resepsiyonlara gitmeyen protokolü bozan insanların sebep olduğu acılar krizler malümünüzdür arkadaşlar .......

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8