Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Misvak kullaniniz!

bymarti

New member
Local time
00:35
Misvak kullaniniz!

1- Ebû Hureyre (R.A.) dan rivayete gore, Resûl-u Muhterem (S.A.V) Efendimiz soyle buyurmustur: " Ummetime zahmet vermekten cekinmeseydim, her abdest aldikca (diger bir rivayete gore « her namaz vaktinde » buyurmustur )misvak kullanmalarini (agizlarini, dislerini temizlemelerini) emrederdim.
(Hadisi, Imam Malik ve Buhari rivayet etmistir. )

2- "Misvak kullanmak (dislerinizi temizlemek) hakkinda tavsiyelerimi sizlere cok tekrarladim."
(Hadisi, Buharî, Ahmed b. Hanbel, Neseî, Hz. Enes'den rivayet etmislerdir.)

3- " Cuma gunu olunca, misvak kullanmak, en guzel (en temiz) elbiselerini giymek, bir de varsa guzel koku surunmek her muslumanin vazifelerindendir."
(Hadisi, Ibn-i Seybe, Ebû Saîd'il-Hudrî'den rivayet edilmistir.)

4- "Misvak kullaniniz! Zira misvak agzi temizler, Hakk'in rizasini kazandirir.
Cebrail (A.S.) her gelisinde bana misvak tavsiye ederdi. Hatta bana ve ummetime misvak kullanmanin farz olmasindan korkuyordum. Eger ummetime zahmet olmasindan cekinmeseydim bunu onlara farz kilardim. Ben misvagi o kadar cok kullaniyorum ki, dislerimin asindiracagindan korkuyorum."
(Hadisi, Ibn-i Mace, Ebû Umema Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

5- "Asagidaki on haslet Peygamberimizin (S.A.V.) sunnetlerindendir:
Biyiklari kesmek, sunnet olmak, disleri temiz tutmak, buruna su cekmek, tirnaklari kesmek, kil toplanabilecek bogum yerlerini yikamak, koltuk ve kasIklardaki killari izale etmek, bevl cikan yerleri temizlemek."
Râvî : "Onuncuyu hatirlayamadim. Belki o, mazmaza (agzi suyla yikamak) olmalidir." diyor. (Hadisi, Muslim, Hazret-i Aise'den rivayet etmistir.)

6- "Misvak hem agzi temizler, hem de Hakk'in rizasini cezbeder."
(Hadisi, Buharî, Neseî ve Ibn-i Hibbân Hz. Aise'den rivayet etmistir.)
Taberanî'nin Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayetinde « gozu de cilalar » buyurulmustur.

7- "Dort sey Peygamberimizin sunnetlerindendir : « Sunnet olmak ,misvak kullanmak, (guzel) koku surunmek ve evlenmek. »
(Hadisi, Tirmizî, Ebû Eyyub-el Ensarî'den rivayet etmistir.)

8- "Temizlik dorttur : Biyiklari kesmek, edeb yerlerini tiras etmek, tirnaklari kesmek ve misvak kullanmak."
(Hadisi, Taberâni, Ebû Hureyre Hazretlerinden rivayet etmistir.)

9- "Misvak kullanmak suretiyle kilinan iki rekat namaz, misvak kullanmaksizin kilinan yetmis rekat namazdan daha efdaldir."
(Hadisi, Ebû Nuaym, Cabir ve Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayet etmistir.)

10- " Misvaklanarak eda olunan namaz, misvaklanmaksizin kilanan namazdan yetmis derece efdaldir. "
(Hadisi, Beyhaki ( Suabu'l-Iman)da Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

11- Dislerinizi, parmaklarinizin bogum yerlerini temizleyiniz. Zire bu hal temizliktir. Temizlik ise imani davet eder. Iman da sahibi ile cennettedir."
(Hadisi, Taberani, Abdullah b. Mes'ud (R.A)dan iyi bir isnad ile rivayet edilmistir.)

12- "Misvakla agzi ve disi temizlemek, olumden baska her derde devadir."
(Hadisi, Firdevsî, Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

13- Resul-u Ekrem (S.A.V.) Efendimiz bize daima misvak kullanmamizi emrederdi.
(Hadisi, Imam Ahmed Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

14- Nebiyy-i Muhterem (S.A.V.) daima misvaktan bahsederek, " Ben misvak hakkinda bir ayet nazil olacak diye endise ederdim." buyururlardi.
(Hadisi, Ebu Ya'la, Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

15- "Elbisenizi yikayiniz, sac, sakal ve biyiginizin fazlasini aliveriniz; misvak kullaniniz, ziynetinizi takiniz; tertemiz olunuz."
(Hadisi, Ibn-i Asakir, Hz. Ali'den zayif bir isnad ile rivayet edilmistir.)

16- Tirnaklarinizi kesiniz, kesdiginizi gomunuz, dis etlerini yemek kirintilarindan temizleyiniz. Misvak kullaniniz! Sararmis disle, kokar agizla yanima gelmeyiniz."
(Hadisi, Hakim-i Tirmizi, Abdullah b. Busr el-Mazani hazretlerinden rivayet edilmistir.)

17- "Size ne oluyor ki, dislerinizin sararmis oldugu halde yanima geliyorsunuz? Misvak kullaniniz."
(Hadisi, Bezzar, Beyhakî, Abbas b. Abdulmittalib'den; Taberani ve Ebû Nuaym, Temmam b. Abbas rivayet etmistir.)

18- "Cibril (A.S.) bana her gelisinde misvak kullanmami emrederdi. Oyle ki, dis etlerimin zedeleceginden endise ederim."
(Hadisi, Ahmed Ibn-i Hanbel, Ebû Umame Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

19- "Agizlariniz, Kur'an-i Kerim'in yollaridir. Misvakla onu temizleyiniz."
(Hadisi, Ebû Nuaym, ve Ibn-i Mace; Hz. Ali'den rivayet etmistir.)

20- "Resûl-u Ekrem efendimiz, geceleyin birkac defa misvak kullanirdi."
(Hadisi, Muslim, Abdullah b. Abbas (R.A.)'dan rivayet edilmistir.)

21- Nebiyy-i Zîsân Efendimiz yaninda misvak olmadikca uyumazdi. Uyandigi zaman da ilk isi misvak kullanmak olurdu."
(Hadisi, Imam Ahmed, Ebû Davud ve Ebu Ya' la Musnedlerinde Abdullah ibn Omer Hazretlerinden rivayet etmislerdir.)

22- Resulullah (S.A.V.) misvak kullanmadikca hane-i saadetlerinden cikmazlardi."
(Hadisi, Taberani, Mu'cem'inde, Zeyd bin Harise el-Cuhenî Hazretlerinden rivayet etmistir.)

23- Tabiinin ileri gelenlerinden Sureyh b. Hanî anlatiyor:
Bir gun Resul-u Ekrem Efendimiz hane-i saadetlerine girdikleri zaman ilk evvel ne ile mesgul olurdu? diye Hz. Aise'den sordum. "Misvak ile baslardi" cevabini verdi.
(Hadisi, Muslim rivayet etnistir.)

24- Nebiyy-i Muhterem (S.A.V.) Efendimiz gece teheccut namazina kalktiklari vakitte agzini misvakla temizlerdi.
(Hadisi, Buhari ve Muslim rivayet etmislerdir.)

25- Nebiyy-i Zisan Efendimiz gece ve gunduz uykudan uyandiklari vakitte abdest almadan evvel misvak kullanirlardi.
(Hadisi, Ebu Davud, Ahmed b. Ahnbel, Hz. Aise'den rivayet etmislerdir.

alıntıdır.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8