Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Ekran Kartı Sorunları

PinkPanther

New member
Local time
19:48
Merhaba Arkadaşlar ;

Bilgisayarımda Asus P5GD1-VM model anakart mevcut ve üzerinde 128 MB İntel Extreme Graphics onboard ekran kartı var. Öğrenmek istediğim konu, bilgisayarımda bazı oyunlar çalışmıyor. Medal Of Honor Pasific Assault gibi bir oyun çalışırken, Call of Duty çalışmıyor. Maxpayne-2 çalışırken Maxpayne-1 çalışmıyor. Böyle ilginçlikler sözkonusu. Bazı çok basit oyunlar bile çalışmıyor. Bazıları DirectX ile ilgili hata mesajları verirken bazıları da "Geçersiz İşlem Yürüttü Kapatılacak" denip kapatılıyor. Bilgisayarı yeniden yüklemem, DirectX güncellemesi yapmam da sorunu çözmedi. Sistemde 512 MB DDR-400 RAM var. İşlemci P4 3.0 Prescott, 1 MB Önbellek. 800 MHz. FSB. Sorun ne olabillir? yardımlarınızı bekliyorum. :stupidprv:

admin

Administrator
Yönetici
Local time
Sorun öncelil onboard anakart kullanmandan kaynklanıyor.Çünkü onlarda paylaşımlı dediğimiz vga kartı vardır ve ran ın 128 ini kullanmaktadır.buda malesef bazı oyunlara giriş çıkışlarda sorun yaratmaktadır.Çözümü ise enzadın bir atet 128 vga kartı alıp onboard vga i kapatmandır.
kolay gelsin..

PinkPanther

New member
Local time
Anakart kitapçığında onboard ekran kartının kendine ait 128 MB belleği olduğu yazıyor. Yani sistem ram'ini kullanmıyor. İnternetten yaptığım araştırmalarda da aynı sonuca ulaştım. Yani ekran kartının rami kendine ait. Sistem özelliklerine baktığımda da ekran kartını 128 MB, sistem ram'ini 512 MB olarak ayrı ayrı görebiliyorum.

mehmet_ozturk

New member
Local time
sorunun hiç virüsten kaynaklı olduğu aklınıza gelmedi mi arkadaşlar ayrıca kurduğunuz driver doğrumu bunu da kesinleştirmeniz lazım böyle konular da daha ayrıntılı konuşmak gerekmektedir. sorunun çözümüne daha hızlı ulaşabiliriz. vga kartının sürücüsü doğru mu open gale si yüklümü gibi sorularım olacak ayrıca siz bilgisayarı yeniden kuruyorsunuz ama yerel sürücü D: veya E: de virüs olmadığını da bilmemiz gerekmektedir. Eğer windows Xp sp2 kullanıyorsanız DirectX kurmanıza gerek yoktur son sürüm olarak 9c türkçe kurmaktadır windows siz windows un ayarlarında da değişiklik yaptırmış olabilirsiniz bu yüklemeler yüzünden. İhtimaller gördüğünüz giib fazla bu yüzden daha detaylı bilgiye ihtiyacım var.

PinkPanther

New member
Local time
Bilgisayarı formatlayarak yeniden XP SP2 kurdum. Ekran kartının orijinal sürücülerini yükledim. Open GL desteği mevcut. (Sitesinden indirdim) Bilgisayarımda virüs olmadığından kesinlikle eminim.

mehmet_ozturk

New member
Local time
Merhaba;
128MB RAM içeren bir O/B ekran kartına sahip olduğunuz bilgisi anakartınızın kitapçığının hangi sayfasında yer alıyor? Kartın üzerine baktığınız takdirde bir ekran kartı gibi ayrı RAM modülleri içermesi gerekir mantıken. Oysa ki O/B ekran kartlarının hiçbirinde ben böle bir seçenek görmedim(En azından ASUS kartlarda). Kitapçığı incelediğiniz takdirde de zaten Intel Media Graphics Accelerator özelliği olarak BIOS dan yapacağınız ayarlar(DVMT) ile 224 MB a kadar paylaşımlı dinamik ekran belleğine ulaşmanız mümkün(minimum 512 MB RAM kullanımı durumunda).
Oyun konusuna gelince sistemde kullandığınız diğer parçalarda ve işletim sisteminde bir sorun olmasa dahi, oyunları oynayamama gibi bir durumun olması mümkün. Sonuçta daha öncede denildiği gibi O/B ekran kartına sahip anakartlar oyun,3D ve benzeri performans uygulamaları için değil daha sade sistem kullanımları için geliştirilmişlerdir.

ASUS un sitesinde P5GD1-VM için yer alan FAQ örneği :

Question

What does DVMT memory size item in P5GD1-VM BIOS do?

Answer

DVMT(Dynamic Video Memory Technology) is a technology used to manage on-board video memory. It will distribute the system memory to on-board video use depending on which kind of program is executed.

If the system memory is less than or equal to 511MB, the maximun DVMT memory will be 160MB. If the system memory is greater than or equal to 512MB, the maximum DVMT memory will be 224MB.

Saygılarımla.

PinkPanther

New member
Local time
Peki paylaşımlı dinamik ekran kartlarında, ekran kartının harcadığı bellek sistem ramından düşmez mi? Diyelik 512 MB sistem ramı var. 128 MB ekran kartı kullanıyor. Bu durumda Sistem ramı 384 MB görünmez mi? Halbuki benim sistemimde toplam 512 MB ram var. Sistem ramı olarak 512 ve Ekran kartı olarak 128 MB görüyorum. Bunun nedeni ne olabilir?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8