Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Askida Kahve

melek_19

Guest
Local time
05:09
İtalya'da Venedik‘in kenar mahallelerinden birinde, bir Cafe-Barda,espressolarımızı içiyorduk.İçeri giren müşterilerden biri, barmene"due caffee, uno sospeso" (iki kahve, biri askıda) dedi, iki kahve parası verdi,bir kahve içip gitti.Barmen de duvar üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kağıt astı.Biraz sonra içeri iki kişi girdi.Onlar da “trio caffee, uno sospeso"
(üç kahve, biri askıda) dediler,Üç kahve parası verdiler ve iki kahve içtikten sonra gittiler.Barmen "askı“ ya yine bir küçük kağıt astı. Bunun gün boyu böyle sürdüğü anlaşılıyordu.Bir süre sonra kahveye, üstü başı biraz eski-püskü,belli ki yoksul bir kişi girdi ve barmen’e "uno caffee sospeso "(askıdan bir kahve) dedi Barmen hemen bir kahve hazırladı ve Yeni müşterinin önüne koydu.Yoksul kişi kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıktı, gitti. Barmen ise duvardaki askıya taktığı kağıtlardan birini kopardı, parçalayıp çöp kutusuna attı.Bu gözlemimizin sonunda, gözlerimizi yaşartan, fakat kesinlikle örnek almamız gereken bir “İtalyan toplumsal terbiyesi" öğrendik.Yardım etmek için insanların gereksinimlerini belirlerken, yalnızca yaşamsal gereksinimlerle sınırlı kalmak zorunda değiliz.Bir Venedikli için, yaşamsal olmasa da kahve, günlük yaşamda önemli bir yer tutmaktadır.Kahve içebilecek kadar parası olmayan kişilere yardım edebilecek düzeydeki kişiler, kendileri bir kahve parası daha ödüyorlar.Yardım ettiği kişiyi görmedikleri için bu kişiler de daha mutlu oluyorlar,kimden geldiğini bilmedikleri bu ikramı kabul eden kişiler ise huzurlu oluyor İçeri giren yoksul bir kişinin"Bana askıda kahve var mı?" diye
sormasına gerek bırakmamak için "askıda kahve olduğunu" belirten kağıt parçalarını kolaylıkla görünebilen bir yere asmak ise bu olgunun çok zarif bir bölümünü oluşturmaktadır

aliharbiye

New member
Local time
03:39
Sevgili melek kendini bu kadar özletme yazılarını özellikle okumak için bakıyorum sana ve kültürüne saygı duyuyorum...Evet Çok harika bir kültür örneği umarım türkiyedede böle bir kültüre sahip oluruz teşekürler.

webwelet

Guest
Local time
01:39
teşekkürler

sevgili melek arkadaşım paylaşımın için tüm içtenligimle teşekkür etmeden gitmek istemedim yazıların harika araştırmalarının devamını temenni ediyorum ve duyarlılıgın içinde ayrıca teşekkür ederim devamını bekliyorum:kutla:

melek_19

Guest
Local time
05:09
ben çok tşk ederim.hepimizin bu konularda duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum başkalrınıda düşünelim biraz hiç olmazsa

seyfi

Administrator
Local time
03:39
Türk kültüründe daha güzel örnekleri var tabi ama günümüz ınsanları yardım amacıyla yapılan bazı şeyleri shov yapmak içinde kullanıyor.Oysa kültürümüzde yardım,ınsanlar yanlış anlamasın diye gizli yapılırdı.Televizyon kameralarıyla evimizin içine kadar girmezdi!

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8