Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Topkapı Sarayı'nda Osmanlı Sultanları...

Denizce

üye
Local time
05:55

Ressam Ertuğrul Ateş tarafından çizilen, dünya tarih sahnesinde iz bırakan 36 Osmanlı padişahı ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin portreleri, aynı zamanda Deniz Kültür tarafından kitap haline getirildi.

Kitapta, portrelerin yanı sıra İlber Ortaylı, Alpay Kabacalı, Akgün Akova, Zülfü Livaneli, Nebil Özgentürk, Murat Belge, Hakkı Devrim, Sunay Akın gibi isimlerin Osmanlı sultanlarını anlatan yazıları yer alıyor.

Sergi kapsamında 37 usta kalemin yorumlarının yer aldığı bir de kitap hazırlandı. Bu yazarlardan biri de Ayşe Kulin.

“Ben Genç Osman’ı yazdım. Genç Osman’ı çok iyi tanımıyordum yazana kadar tercih etmedim de onu yazmayı. II. Mahmud’u III. Selim’i istedim onlar alınmışlardı. Bana genç Osman düştü iyi ki düşmüş çünkü onu tanımaktan çok büyük keyif aldım.”

Ertuğrul Ateş sergiyle ilgili konuşurken, “Portre resim oldu bunlar. Osmanlı sultanlarının portreleri; ama bu portreleri çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ressamı olarak ben kendimce yorumlamaya çalıştım. Kendimce onlara başka anlamlar yüklemeye çalıştım” ifadesini kullandı.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8