Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Rüyası çalınan adam, icralık oldu.

lececafe

Co Admin
Local time
23:15

hasan-sancak.jpg

Samsun'da gördüğü rüyayı notere onaylattıktan sonra çalındığını öne sürerek tazminat davası açan emekli öğretmen Hasan Sancak, avukatlık ücreti ve mahkeme masrafları olan 2 bin 51 TL'yi ödeyemediği için icralık oldu. Samsun Alaçam İlçesi’nde oturan 3 çocuk babası emekli öğretmen Hasan Sancak (54), gördüğü rüyayı 1 Aralık 2000 tarihinde reklam senaryosu olabileceği iddiasıyla Samsun’un Bafra İlçesi’nde notere onaylattı. Aradan 6 yıl geçtikten sonra rüyasını anlatan metnin bir meşrubat firması tarafından reklam filminde kullanıldığını iddia eden Sancak, 2006 yılı Nisan ayında Samsun 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 7 bin liralık tazminat davası açtı.
Mahkeme, geçen yılın Eylül ayında dava konusu olan rüya hakkında Ankara Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nden görüş istedi. Mahkeme tarafından gönderilen raporda, FSEK (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu) hükümlerine göre Sancak’ın eser sahibi olduğu belirtilirken, "Metnin, eser vasfını haiz olduğu, davacının eser sahibi sıfatı bulunduğu, ancak dava konusu reklam filminin senaryosunun ise davacı eseri ile aynı veya benzer olmadığı" belirtildi.
Bunun üzerine Samsun 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, geçen nisan ayında verdiği kararla emekli öğretmen Hasan Sancak’ ın davasını reddetti. Sancak da, Yargıtay’a başvurarak yerel mahkemenin kararına itiraz etti. Emekli öğretmen Hasan Sancak Yargıtay’ın kararını beklerken İstanbul İcra Müdürlüğü’nden kendisine gelen yazı ile şok oldu.
İcra Müdürlüğü, merkezi İstanbul’da bulunan meşrubat şirketinin avukatlarının başvurusu üzerine Sancak hakkında mahkeme masrafı ve davalı tarafından avukatlık ücreti olan 2 bin 51 TL 95 kuruşu ödemediği için icra takibi başlattı. Bu parayı ödeyecek gücü olmadığını belirten Sancak, "Rüyamı çalıp reklam filmi çektiler. Milyonlarca lira kazandılar. Mahkeme benim haklı davamı kabul etmedi. Üstelik, mahkeme gideri ve karşı tarafın avukatlık masrafını ödemeye mahkum edildim. Bu parayı ödeyemeyince, İstanbul İcra Müdürlüğü 2 bin 51 TL 95 kuruş için icra takibine başladı. Ama bu işin peşini bırakmayacağım" diye konuştu.
DAVALIK RÜYADA NE GÖRMÜŞTÜ
Hasan Sancak yapılan duruşmalar sırasında senaryo haline getirdiği rüyası ile meşrubat firmasının reklam filmi arasındaki benzerlikleri şöyle anlatmıştı:
"İkisi de rüya senaryosu. Ben rüyayı yatakta görüyorum. Reklamdaki genç koltukta rüya görüyor. Ben rüyamda yattığım yerden kalkıyorum. Reklamdaki genç de yattığı yerden kalkıyor. Ben bulunduğum yerden kalktıktan sonra bir şey arıyorum. O da bir şey aramaktadır. Benim açlık ihtiyacım var. Reklamdaki gencin susuzluk ihtiyacı var. Ben buzdolabının kapağını açıp yiyecek arıyorum. Reklamdaki genç buzdolabında içecek arıyor. Ben buzdolabında yiyecek bulamıyorum. O da içecek bulamamaktadır. Aramam devam etmektedir. Reklamdakinin de araması devam etmektedir. Ben internete yönelip açlığı gidermek için bir dükkan arıyorum. Reklamdaki genç de susuzluğunu gidermek için yürüyerek dükkan aramaktadır. Uzun uğraşlardan sonra hem yiyeceğe hem de içeceğe ulaşıyorum. Reklamdaki de içeceğe ulaşmaktadır. Ben bulunduğum yerden uyanıyorum. Reklamda oynayan kişi de bulunduğu yerden uyanmaktadır. Benim noter onaylı rüyamın eşi benzeri yoktur. Yani dünyada tektir. Oradaki gençte uyandıktan sonra dünyada tek bir o meşrubatın kaldığını, dünyada tek olduğunu söylemektedir. İşte senaryomuz bu kadar benzemektedir."

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8