Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Öğretmenlere kötü haber

SaTBiL™

Administrator
Local time
15:10
Web sitesi
www.cekingen.net
ogretmen2.jpg
Daha önce yaz aylarında da maaş alacakları açıklanan sözleşmeli öğretmenlere, Maliye Bakanlığı'ndan 'bütçe engeli' çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 10 ay maaş alan sözleşmeli öğretmenlerin bu yazdan itibaren 12 ay maaş alacağını açıklarken, Maliye Bakanlığı uygulamanın 1 Eylül'den itibaren başlatılabileceğini bildirdi. Böylece sözleşmeli öğretmenlerin 12 ay maaş alabilmesi imkanı gelecek seneki yaz aylarına kaldı. Temmuz ayında maaş umudu olan yaklaşık 15 bin öğretmen ise hayal kırıklığına uğradı.

Temmuz ve ağustos aylarında da sözleşmeli öğretmenlerin maaş almasına yönelik çalışma yapan Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'ndan 30 Haziran'da gelen yazı üzerine ne yapacağını şaşırdı. Aynı gün yazılı bir açıklama yaparak durumu kamuoyuna duyuran Milli Eğitim, "2005-2006 öğretim yılında görev yapan kısmi zamanlı geçici öğreticilerin sözleşmeli öğretmen olarak istihdam edilecekleri değişik tarihlerde yapılan açıklamalarla kamuoyuna duyurulmuştu. Ancak Maliye Bakanlığı'nca son anda yapılan değişiklik nedeniyle sözleşmeler 1 Eylül 2006 tarihi itibariyle imzalanacaktır" dedi.

Maliye Bakanlığı'nın temmuz ve ağustos aylarında sözleşmeli öğretmenlere maaş verilmesi halinde bütçeye 20 milyon YTL'ye yakın yük olacağı gerekçesiyle uygulamayı 1 Eylül'e kaydırdığı belirtildi.

Sözleşmeli öğretmenlerle ilgili 1 Eylül 2006 tarihi itibariyle yapılacak sözleşmelerin nasıl ve ne şekilde yapılacağına ilişkin hususlar daha sonra valiliklere bildirilecek.

Ağustos'ta 17 bin öğretmen alınacak
Öte yandan Maliye Bakanlığı, 2006-2007 öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı'na 20 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu verdi. Halen çalışan ve sözleşmeliye geçebilecek 15 bin civarındaki 'kısmi zamanlı geçici öğretici'nin sözleşmeli öğretmenliğe geçmesi halinde geriye 5 bin boş kadro kalacak. Sözleşmeli öğretmenlerden memurluk sınavı sonrasında kadroluya geçebileceklerin oluşturacağı boş kadroya da yeni sözleşmeli öğretmen atanacak. Bunların sayısının 2 bin civarında olması beklenirken, böylece ağustos ayında yaklaşık 7 bin sözleşmeli öğretmen alınması planlanıyor. Ağustos'ta alınacak 10 bin kadrolu, yaklaşık 7 bin de sözleşmeli öğretmenle toplam 17 bin civarında öğretmen alınması hedefleniyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8