Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Nero ile 800 ve 900 MB'lık CD'ler Nasıl Yazılır

Ghost

New member
Local time
07:06
pepper.gif
Nero ile 800 MB Cd Nasıl Yazılır?
pepper.gif

Configure-expert features-maximum cd lenght- oradaki dakkaları 80'nin üstüne çıkar cd'ye göre....

pepper.gif
800MB'lık CD-R'ları Nasıl Yazdıracağız?
pepper.gif

800Mb'lık CD'lerin piyasaya çıkmasıyla herkesi bir telaş sardı nasıl yazdıracaz bu CD'leri? Acaba benim yazıcım bu CD'leri yazabilirmi? Bu ve buna benzer sorular çok sorulur olmaya başladı. Bu CD'leri şuan için normal yolla yazdıramıyoruz ancak overburning yaparak yazdırabiliyoruz. Benim elimde yazıcıoğlunun yanındaki pasaj'dan aldığım (Ben oraya kısaca CD cenneti diyorum :)) Sensus marka 800MB boş CD 'ler var. Bu CD'nin tam olarak kaç MB olduğunu anlamak için Nero'da Medium-info'ya baktığımda ise aşağıdaki gibi bir görüntü elde ediyorum:

Ekranda görmüş olduğum sonuç ise oldukça ilginçti: Boş CD'nin kullanabilir kapasitesi sadece 09:58:00 dakika (88MB) olarak gözüküyordu. Bu sizi şaşırtmasın!

Normalde CD yazma programları 650Mb ve 700Mb CD'leri tanıdıkları için siz bu rakamı 700MB-80Min'lik CD'nin üzerine ekleyip overburning ile yazdırdığınızda hiç bir sorun çıkartmıyor.

800MB CD'ler ile ilgili son olarak da, benim yazıcım ile 800MB CD yazabilirmiyim? sorusunun cevabını vereyim. Önceden de bahsettiğimiz gibi Overburning yapmak için Yazıcınızın DAO (Disk at Once) Modu desteklemesi gerekiyor. Bir çok yazıcı zaten bu modu destekliyor. Eğer bu modu destekleyen CD yazıcınız varsa 800MB CD'lere yazabilirsiniz.

pepper.gif
900 MB'lık Yazılabilir Cd'ler?
pepper.gif

Nero Burning Rom Ayarları :

1) Nero ile 90 dakikalık bir CD'yi yazmak için bazı varsayılan ayarları değiştirmeniz gerekmektedir. Programı çalıştırdıktan sonra 'File' menüsü altında yer alan 'Preferences' kısmına girerek 'General' sekmesine gidin. Burada CD yazım penceresinde CD'ye yazılacak veri miktarını gösteren alt çizelge üzerinde yer alan sarı ve kırmızı limit çizgilerini Yellow Marker 99:00:00, Red Marker 120:00:00 olacak şekilde değiştirin.

2) 'Expert Features' sekmesine giderek, 'Enable Overburn' kutusunu işaretleyin. Bu sekmede yer alan 'Maximum CD Length' değerini 120:00:00 olarak değiştirin.

3) Yazılacak dosyaları seçtikten sonra 'Write CD' menüsünde öncelikle 'multisession' menüsü altındaki 'No Multisession' işaretleyin.

4) ISO sekmesi altında bulunan ISO Level 2, Mode 2, ISO 9660 ve Joilet seçeneklerinin işaretli olduğundan emin olun.

5) Ardından 'Burn' sekmesi altında yer alan 'Write' ve 'Finalize CD' kutucuklarını işaretledikten sonra, yazma hızı olarak yazıcınızın izin verdiği en düşük hızı seçin.

6) Ve son maddemiz. Son olarak yazım yöntemini 'Disc-At-Once' yaptıktan sonra, CD yazım işlemine başlayınız. Hazırladığınız 900 MB'lık CD'nin de her CD sürücüde okunamayacağı olasılığını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

pepper.gif
800 Mb Cd Yazabilmek İçin
pepper.gif

Nero Burning Rom Ayarları :

1) File-Preferences-General Cd Yazım penceresinden "Yellow Maker":80.00, "Red Maker":89.00 yapılacak.

2) Expert Features kısmında "Enable Overburn" işaretlenecek,CD Lenght:89.00 olacak.

3) Yazılacak dosyalar seçildikten sonra "No Multisession" işaretlenecek.

4) ISO sekmesi altında:ISO Level 2,Mode 2,ISO 9660 ve Joliet işaretlenecek.

5) Burn Sekmesi altında "Write" ve "Finalize CD"işaretledikten sonra yazma hızı en düşük seçilecek.

6) Yazım yöntemi "Disc-At- Once" olacak. Saygılarımla...
wave.gif

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8