Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

NAMAZLA İLGİLİ HADİS ve BİLGİLER

marki1

New member
Local time
10:52
NAMAZLA İLGİLİ HADİS ve BİLGİLER
namaz ile ilgili bilgiler
Kâfirler ile mü'minler arasındaki en önemli fark namaz kılmaktır

Namaz kılmak kâfirlerden ayrılmaktır
Bu konu ile ilgili Hadîs-i Şerif'te mevcuttur

Namaz kılan kişinin imânı daimi tazelenir
Ancak devamlı ve gereği gibi kılmak farzdır

Namazı aklı-başı yerinde olan herkes kılmalıdır
Eğer ayağı sakat ise oturarak, elleri sakat ise kafasıyla, bedeni zorlanıyorsa gözleri ile namaz kılmak gerekir

Kabir'e girdiğimiz zaman ilk namazdan hesaba çekileceğiz
Eğer bir kimse dünya hayatında her türlü hayırlı iş yapsın ancak namaz kılmaya dursun, o kişi cennetlik dahi olsa, kılmadığı vakitler için azap vardır.Başka bir deyişle namaz kılınmayan her vakit ahiret yılıyla (ya da dünya yılıyla) binlerce sene azap gerektiren günah olarak yazılır

Dikkat ediniz ki sadece bir vakit için Şöyle bir hesap yapın kendinizce 1 gün namaz kılınmazsa, 5 vakit namaz terk ediliyor ve belkide yüzbinlerce yıllık günah yükleniyor kişiye Bu yüzden imkânımız varken olabildiğince namaz ibâdetine çok dikkat etmeli ve sıkı sıkı sarılmalıyızki yüce yaratana hamd etmiş Bu yüzden imkânımız varken olabildiğince namaz ibâdetine çok dikkat etmeli ve sıkı sıkı sarılmalıyızki yüce yaratana hamd etmiş olalım
Yalnız burada dikkat etmemiz gereken bir olay var Namaz ihlaslı (samimiyetle), Allah'ın rızâsını kazanmak için kılınmalıdır.

Azabın şiddetleri "emrin yerine getirilmemesi" yüzündendir Konuyla İlgili Bazı Hadis-i Şerifler:İman ile küfür arasındaki fark, Namazı kılıp kılmamaktır [Tirmizi]
Duâ rahmetin, abdest namazın, namaz Cennetin anahtarıdır [Abdullah İbn Abbas]Dinde namazın yeri, vücutta başın yeri gibidir [Taberânî, el-Mu’cemu’s-Sağîr, 1/61]

Mazeretsiz ve kasden namaz kılmayanın adını ALLAH CC cehenneme gireceklerden biri olarak cehennemin kapısına yazar
[Ebû Nuaym]
Kul namaza durduğunda, bütün günahları getirilir Başı ve omuzları üzerine konulur Rüku ve secdeye gittikçe dökülür, o insandan ayrılır [Taberani]

Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez [Taberani]

Son düzenleme:

marki1

New member
Local time
Namaza mani olan işte hayır yoktur ! şiir

Namaz, dinin direği, müminin miracıdır
Hasta olan ruhların tesirli ilâcıdır
Namaz kılan, kurtarır yıkılmaktan dinini
Kılmayan kimseler de, nara atar kendini
Namaz, korur insanı, çirkin kötü her işten
Alıkoyar elbette yanlış yola gidişten
Karanlık gönüllere namaz nurlu ışıktır
Allah adamı olan namaza hep âşıktır
Ancak namaz kılanın kirli kalbi pak olur
Mahşerde herkes korkar, onun yüzü ak olur
Namaz, gölgelik olur, mahşerin sıcağında
Bir bebek gibi bizi korur hep kucağında
Namazdır müminleri birbirine bağlayan
Küskünü barıştıran, dostlukları sağlayan
Doğru namaz kılanın körelir kötü emeli
Namazla değer bulur diğer bütün ameli
Namaza mani olan işte bir hayır yoktur
Doğru namaz kılana müjdeler gayet çoktur
Namaz kılanlar bulur huzuru ve rahatı
Sanki bir şimşek gibi uçup gider Sıratı
İhlâsla namaz kılan, kavuşur her nimete
Hiç sıkıntı çekmeden doğru girer Cennete

marki1

New member
Local time

Hiç ama hiç şüphe yokki hüküm Allah'ındır

hukumallahndr2jl0fv.gif

d322dc4279e2.gif

marki1

New member
Local time
Hadis » Kütübü Sitte » NAMAZ BÖLÜMÜ » Namazın Eda Ve Kazasının Vücubu Hakkında

Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Namazın Eda Ve Kazasının Vücubu Hakkında
Ravi : Enes
Hadis : Bir adam, Resulullah (sav)`a: "Allah, kullarına kaç vakit namazı farz kıldı?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: "Allah, kullarına beş vakit namazı farz kıldı" diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: "Bunlardan önce veya sonra başka bir şey var mı?" "Allah kullarına beş vakti farz kıldı." Bu cevap üzerine adam, bunlar üzerine hiçbir ilavede bulunmayacağına, onlardan herhangi bir eksiltme de yapmayacağına dair yemin etti. Resulullah (sav): "Bu adam sözünde durursa mutlaka cennete girecektir!" buyurdu." (Bu rivayeti, Müslim ve Tirmizi, Kitabu`l-İman`da mezkur, uzun bir hadis zımnında tahric ederler)
HadisNo : 2330

Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav)`ın Mirac`a çıktığı gece elli vakit namaz farz kılındı. Sonra bu azaltılarak beşe indirildi. Sonra da şöyle hitap edildi: "Ey Muhammed! Artık, nezdimde (hüküm kesinleşmiştir), bu söz değiştirilmez. Bu beş vakit, (Rabbinin bir lüftu olarak on misliyle kabul edilerek) senin için elli vakit sayılacaktır."
HadisNo : 2331

Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Allah, namazı peygamberinizin diliyle hazerde dört, seferde iki, korku halinde de dört rek`at olarak farz kılmıştır."
HadisNo : 2332

Ravi : Aişe
Hadis : Allah namazı ilk defa farz ettiği zaman iki rek`at olarak farz etmişti. Sonra onu hazer için (dörde) tamamladı. Yolcu namazı ilk farz edildiği şekilde sabit tutuldu.
HadisNo : 2333

Ravi : Ömer
Hadis : Kurban bayramında kılınan namaz iki rek`attir. Fıtır (Ramazan) bayramında kılınan namaz iki rek`attir, sefer namazı iki rek`attir, cum`a namazı da iki rek`attir. Bunlar Resulullah (sav)`ın lisanı üzere, tamamdır, kısaltma yoktur.
HadisNo : 2334

Ravi : Abdullah İbnu Fudale
Hadis : Abdullah İbnu Fudale, babası (Fudale`den) naklen anlatıyor; "Resulullah (sav)`ın bana öğrettikleri arasında: Beş vakit namaza devam edin! emri de vardı. Ben: "Bu beş vakit, benim meşguliyetlerimin bulunduğu anlardır. Bana (bunların yerine geçecek) cami (kapsamlı) bir şey emret, öyle ki onu yaptım mı, benden beş vakit namaz borcunun yerine geçsin!" dedim. Bunun üzerine: "Öyleyse Asreyn`e devam et!" buyurdu. Bu kelime bizim dilimizde yoktu. Bu sebeple: "Asreyn nedir?" diye sordum. "Güneş doğmazdan önceki namazla güneş batmazdan önceki namaz" buyurdu.
HadisNo : 2335

Son düzenleme:

marki1

New member
Local time
NAMAZ İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

**NAMAZ İLE İLGİLİ AYETLER**

''Sana kitaptan vahy edileni oku ve namazı dosdoğru kıl,gerçekten namaz kötülüklerden ve çirkinliklerden alı koyar.'' ANKEBUT 45.AYET

''Gerçekten ben,Allah'ım benden başka ilah yoktur,şu halde bana ibadet et ve beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl.'' TAHA 14.AYET

''Nihayet onların peşinden öyle bir nesil geldi ki bunlar nefislerinin arzularına uydular,namazı terkettiler.bu yüzden ileride sapıklıkların cezasını görecekler,onlar gayya kuyusuna atılacaktır ( cehennem kuyusu).'' MERYEM 59.AYET

''Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin,şüphesiz ki o (sabır ve namaz)Allah'a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen görevdir.'' BAKARA 45.AYET

''Mücrimlere (günahkarlara) sorulacak ,sizi cehenneme sokan nedir? onlar,biz namaz kılanlardan değildik diyecekler.'' MÜDDESİR 43.AYET

**NAMAZLA İLGİLİ HADİSLER**

Dua rahmetin,abdest namazın,namaz cennetin anahtarıdır.

Namazın dilindeki yeri,başın vücuttaki yeri gibidir.

Mazeretsiz ve kasden namaz kılmayanın adın Allah(c.c) cehenneme gireceklerden birisi olarak cehennemin kapısına yazar.

Kul namaza durduğunda günahları getirilir,başı ve omuzu üzerine koyulur.rukü ve secde'ye gittikçe günahlar dökülür.

İman ve küfür arasındaki fark; namazı kılıp kılmamaktadır.

Bir gün namaz kılmaya başlayınca cennet kapıları onun için açılır.Rabbi ile arasında bulunan perdeler kalkar,bu hal namaz bitinceye kadar devam eder.

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8