Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Meral Okay hayatını kaybetti

@hmet

UZAKLARDAN
Local time
07:52
Meral Okay hayatını kaybetti
09.04.2012
Ünlü senarist ve oyuncu Meral Okay bu sabah evinde hayatını kaybetti
T24
page_meral-okay-hayatini-kaybetti_740152868.jpg

Tiyatro, sinema oyuncusu ve senarist Meral Okay 53 yaşında hayatını kaybetti. Okay bir süredir kanser nedeniyle tedavi görüyordu.

Sinema dünyasının sevilen ismi, "Muhteşem Yüzyıl"ın senaristi Meral Okay'ın yaşamını yitirdiği bu sabah Ali Sunal twitter sayfasından duyurdu. Ali Sunal sayfasına "Meral ablamı Meral Okay'ı kaybettik, başımız sağolsun." yazdı.

'En zor şey ölüye aşık olmak'

52653_3.jpg

Meral Okay'ın eşi Yaman Okay da 1993 yılında henüz 42 yaşındayken pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybetmişti. Meral Okay, eşi Yaman Okay için "Hayatta en zor şey bir ölüye aşık olmak" demişti.

"Bir Yol" adlı oyunla amatör olarak tiyatroya başlayan Yaman Okay, "El Kapısı", "Leipzig Duruşması", "Ana", "Komün Günleri", "Sakıncalı Piyade" oyunlarda uzun yıllar tiyatro oyunculuğu yaptı. Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı ve Zeki Ökten'in yönettiği Sürü isimli filmle 1978 yılında sinemaya geçti. 1981'de 18. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Bereketli Topraklar Üzerinde filmindek

i rolüyle, "En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı. "Düş Gezginleri", "Denize Hançer Düştü", "Seni Seviyorum Rosa", "Piano Piano Bacaksız", "Yıldızlar Gece Büyür", "Benim Sinemalarım", "Fazilet", "Asiye Nasıl Kurtulur?", "Pehlivan", "Yılanı Öldürseler", "Bereketli Topraklar Üzerinde" filmlerinde rol aldı.

'Tedavi görüyorum, her şey yolunda'

Okay, hastalığı hakkında yakın dostu Selda Uskan'a konuşmuştu.

İşte Uskan'ın duygusal bir şekilde kaleme aldığı o yazının çarpıcı bir bölümü:

Temmuz'un ortalarıydı. Bir sabah telefonum çaldı, "Çok üzüldüm Meral hasta" dedi ortak bir dostumuz. Koca bir küfür etmişim. Hemen aradım 'koca çınar'ı..."Evet, akciğer kanseriyim şekerim, kemoterapi görüyorum ama her şey iyi gidiyor" dedi. O kadar metanetliydi ki, kendi acizliğimden utandım bir an.

Zaten bunu apaçık yazmaya karar verişim de, onun bu tavrından aldığım cesaret... Bir de o kadar eminim ki, değil 400 senelik Osmanlı tarihi, dünyanın tüm tarihi

hikayelerini dizi yapmadan bir yerlere gitmez benim bildiğim Meral. Eh bu da en azından 90'yaş demektir. Allah bin bereket versin.

Meral Okay kimdir?

Beş yıl devlet memurluğu yapan Okay, bu süreçte Toprak Mahsülleri Ofisi'nin Dünya Bankası projelerinde ve TBMM'nin Atatürk'ün 100'üncü yaşı kutlamaları çerçevesinde kurulan bir komisyonunda yer aldı. 12 Eylül döneminde Türkiye İşçi Partisi üyesi ve işyeri temsilcisiydi.

1984 yılında sinema ve tiyatro oyuncusu Yaman Okay'la evlendi. Eşi 10 yıl sonra, henüz 41 yaşındayken kanserden yaşamını yitirdi.

İstanbul'a taşınarak Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. Dergicilik, yayıncılık, yapımcılık, Sezen Aksu ile sahne çalışmaları yaptı, şarkı sözleri yazdı. İkinci Bahar dizisiyle ünlendi. Bir filmde yapımcılık denemesinde bulundu.

Meral Okay oyuncu olarak Bir Bulut Olsam, Alia, Beynelmilel, O Şimdi Asker, Hiçbiryerde, Koltuk Sevdası, Yeditepe İstanbul, İkinci Bahar dizilerinin yanısıra Seni Seviyorum Rosa filminde oyuncu olarak yer almıştı.

Okay, Yasemince, Asmalı Konak, Fedai, Bir Bulut Olsam dizilerinin senaryosunu yazmıştı. Okay son olarak Muhteşem Yüzyıl dizisini senaryosunu yazıyordu.

'Ablamı kaybettik'

Meral Okay'ın sevenleri twitter'da şunları yazdı:

Yekta Kopan: Ahh Meral Okay ahh! Oldu mu böyle?

Ali Sunal: Meral ablami MERAL OKAY'I kaybettik basimiz sagolsun

Banu Güven: Bu haberi hic duymayacagima inandirmisim kendimi. Dunya iyisi insan Meral... Cok üzgünüm cok.

Gülben Ergen: Meral Okay tum sevenleriyle vedalasip kavusma mertebesine vardi.Bize yazdiklari ile ismini hep zikredecegiz senin Meral,hep ozleyecegiz...

Alper Turgut: Meral Okay olmemis, Yaman Okay'a kavusmus diyelim...

jaccal555

Vip
Local time
09:52
ALLAH rahmet eylesin sıra bizlerede geliyor iyi hazırlanmak lazım

GENCO

Zevk Sahibi
Local time
08:52
Allah rahmet eylesin...bir yıldız daha kaymış...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8