Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Kurban eti

sekunu

New member
Local time
16:14
Web sitesi
www.youtube.com
Arkadaşlar bir tartışma konusu açmak isiyorum.Bakalım ne sonuç çıkacak.Ben bu konuyu araştırdım ve bir sonuca vardım ama siz ne dersiniz merak ediyorum.Konu şu:
Hz. İbrahim Oğlu Hz. İsmaili kurban edeceği zaman Allah'ü taala tarafından gönderilen koçu kurban etti.Peki bu kurbanın eti ne oldu acaba?
Bu konuda Fikri olan varsa lütfen yazsın.Teşekkür ederim.

lececafe

Co Admin
Local time
Kurban Etinin Taksimi

Deve ve sığır gibi hayvanlar ortaklaşa kurban edildiğinde etleri ortaklar arasında tahmini olarak değil, tartılarak taksim edilir. Ancak bir ailenin fertleri için kurban edilen hayvanın etini taksim etmek gerekmez. Bunun gibi ortaklaşa kurban kesenler kurban etini tamamen yoksullara veya bir hayır kurumuna verecek olurlarsa yine kurban etini taksim etmeleri gerekmez.
Kurban etinin hepsini yoksullara sadaka olarak dağıtmak veya kendisi ve çoluk çocuğu için alıkoymak caiz ise de, en uygun olanı, kurban etini üçe taksim edip, birini kurban kesmeyen yoksullara sadaka olarak dağıtmak, bir bölümünü de akraba, tanıdık ve komşulara ikram etmek, birini de kendi çoluk çocuğu ile yemektir.

kendi kişisel görüşüm aynen bu kurallar uygulanmıştır. ama ilk kurban olduğu için belkide orada ( Mekke'de Sebir dağının eteğinde )bulunan herkez tarafından yenilmiştir

lececafe

Co Admin
Local time
Hz. İsmail ve kurban

Hz.İbrahim, niçin oğlunu kurban etmek istedi?

CEVAP

İbrahim aleyhisselam, Allahü teâlâ bir oğul verirse, onu Allah için kurban edeceğini söyledi. Dileği hasıl olunca, sözünü yerine getirmesi rüyada bildirildi.

Hz.İbrahim, sözünde durup oğlunu kurban etmek istedi. Cenab-ı Hak, (İbrahim, gerçekten rüyasına sadakat gösterdi. Elbette bu açık bir imtihandı. Oğluna karşılık ona büyük bir kurbanlık koç fidye verdik. İhsan sahiplerini böyle mükafatlandırırız) buyurdu.

Hz.İbrahim, Nemrud tarafından ateşe atıldığında canı ile,

Hz.İsmaili kurban etmesi emredildiğinde evladı ile,

ovaları kaplayan bütün sürülerini bağışlamakla da malı ile imtihan edildi. Üç imtihanı da kazandı.

Kur'an-ı kerimde, (Sözünün eri İbrahim) diye övüldü. (Necm 37)

Böyle sözünde durmak büyük fazilettir. Kur'an-ı kerimde, sözünde duranlar övülmektedir:

(Müminler içinde Allah’a verdiği sözde duran nice erler var.) [Ahzab 23]

(Elbette İbrahim, sadık bir Peygamberdi.) [Meryem 41]

(İsmail, sözünde sadık resul bir Peygamberdi.) [Meryem 54]

Hadis-i şerifte ise buyuruldu ki:

(Doğruluk iyiliğe, iyilik Cennete götürür. İnsan doğruluk ile Allah indinde, sıddıklardan yazılır.) [Müslim]

Hz.İbrahim, Cenab-ı Hakkın gönderdiği koçu kurban etti. Peygamber efendimiz, Eshab-ı kirama, (Kurban kesmek, babanız İbrahimin sünnetidir) buyurdu. (Hakim)

Dinen zengin sayılmayan kimsenin, borcu yoksa, gücü de yeterse, kurban kesmesi çok iyi olur. Hadis-i şerifte, (Bayramda kurban kesmekten daha faziletli bir amel yoktur. Ancak sıla-i rahm bundan müstesnadır) buyuruldu. (Taberani)

Hz. İsmail ve kurban

İbrahim aleyhisselam, oğlu Hz.İsmailin endamındaki cemal ve kemalini görünce, babalık sevgisi ile oğluna karşı muhabbet uyanır. Bu huzur ve rahatlık içinde uyur. Rüyada, oğlu Hz.İsmaili kurban ederken görür. Hanımı Hz.Hacerin yanına gider.

- Ey Hacer, gözümün nuru oğlum İsmaile en iyi elbisesini giydir, saçını tara, onu bir dostun ziyaretine götüreceğim, bir bıçak ve ip de getir.

- Bıçak ve iple bu nasıl misafirliğe gidiş?

- Belki Allahü teâlâ bize bir koyun verir.

İblis, bunu duyunca, bana iş düştü diyerek Hz. Hacerin yanına gelir.

- Ey Hacer, İbrahim, İsmaili nereye götürdü?

- Ziyarete.

- Hayır, kurban etmeye...

- Nasıl olur? Bir baba, oğlunu kurban eder mi?

- Ama (Rabbim emretti) diyor.

- Eğer Allahü teâlâ emretmişse, Ona bin can feda olsun.

İblis, bu sefer Hz.İbrahime gidip der ki:

- Oğlunu nereye götürüyorsun?

- Ziyarete.

- Hayır kurban edeceksin, o rüya şeytanidir.

- Hayır, gördüğüm rüya Rahmani idi.

- Oğlunu kesmene gönlün razı mı?

- Ey melun, şunu yakinen bil ki, dünyadaki herkes benim evladım olsa ve Rabbim hepsini kurban etmemi emretse, hepsini kurban ederim.

Şeytan, Hz.İbrahimden ümidini kesip, Hz.İsmailin yanına gelir:

- Ey İsmail, nereye böyle?

- Ziyarete.

- Hayır baban, seni kesecek.

- Beni niçin kesecek?

- (Rabbim emretti) diyor.

- Eğer Allahü teâlâ emretmişse, bin canım dosta feda olsun.

İblisin vesvesesi bitmeyince Hz.İsmail, babasına der ki:

- Bu beni rahatsız ediyor.

- Ona taş at, uzaklaşsın.

Taş atıp Minaya geldiklerinde, Hz.İbrahim oğluna der ki:

- Canım yavrum, başımızda bela var. Bilemiyorum niçin had cezasına müstehak oldun?

- Babacığım, bu sözden kan kokusu geliyor.

- Oğlum, rüyada, seni boğazladığımı görüyorum. Ne dersin? (Saffat 102)

- İnsan, sitem kamçısını yemedikçe kımıldamaz. Babacığım, sana ne emrediliyorsa yap, inşaallah beni sabredicilerden bulacaksın. Başımı vermek benim için bir an sürer. Ama kendi elinle oğlunu kurban etmek, gönlüne zor ve ağır gelebilir. Üç arzum var:

Birincisi: Ellerimi ve ayaklarımı sıkı bağla!

- Yavrucuğum, dosta giderken ağlayıp, feryat edilmez.

- Belki hançerem [gırtlağım] hançerine dayanamaz, elimi, ayağımı oynatır da seni üzerim.

İkincisi: Beni yüzü koyun yatır, yüzümü görme, ben de yüzünü görmeyeyim ki, belki coşarım da, senin babalık sevgin harekete gelir, ikimiz de, emri yerine getirmekte kusur ederiz.

Üçüncüsü: Annem beni göremeyince dayanamaz, onu teselli et ve iyilikte bulun.

Melekler de ağlamıştı

Hz.İsmail ağlarken melekler de ağlar. Babası, bıçağı boğazı üzerine koyunca, oğlu güler.

- Yavrucuğum, bu halde iken niçin gülüyorsun?

- Gördüm ki bıçakta Besmele yazılı, dostun ismi yazılı olan bıçak, nasıl keser?

Hz.İbrahim, olanca kuvveti ile bıçağı çakar, bıçağın ağzı döner ve kesmez. Kızıp, bıçağı yere çalar. Bıçak Allahü teâlânın emriyle dile gelip der ki:

- Bana niçin kızıyorsun? Sana kes diye emreden, bana da kesme diye emrediyor.

O zaman şu lütuf nidası erişti:

(Ey İbrahim, gerçekten rüyana sadakat gösterdin. Güzel amel işleyeni işte böyle mükafatlandırırız. Bu açık bir imtihandı. Oğluna karşılık ona büyük bir kurbanlık koç fidye verdik)

Hz.İbrahim, gökten inen koçu yakalayınca, oğlunun bağlarının çözüldüğünü görür.

- Yavrucuğum, bağlarını kim çözdü?

- Beni ölümden kurtaran dost, bağlarımı çözdü.

- Ey oğlum, şimdi dua et, ne istersen Allahü teâlâ kabul eder.

Hz.İsmail şöyle dua etti:

(Ya Rabbi, Kıyamette, mümin olan herkesi mağfiret eyle!)

(Bütün müminleri mağfiret ettim ve bağışladım) müjdesi geldi. (R.Nasihin)

alıntıdır...

sekunu

New member
Local time
Web sitesi
www.youtube.com
teşekkür

Verdiğin bilgilker için Allah razı olsun.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8