Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Kopyayı kanıtlayan tablo

@hmet

UZAKLARDAN
Local time
20:26
Kopyayı kanıtlayan tablo

kpssde_diyarbakirda_bir_adayin_sinavi_iptal_edildi.jpg

İşte KPSS’de kopyayı kanıtlayan tablo

Son 3 yılın kıyası, hangi yıl kaç kişi kaç net..

Bu yıl yapılan ve yüz binlerce memur adayının katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) eğitim bilimleri testinde kopya çekildiğine ilişkin iddiaların ortaya çıkmasının ardından sınavın iptal edilip edilmeyeceği tartışması sürüyor. AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, sınavın yenilenmesi gerektiğini açıklarken, YÖK yetkililerinin ilk görüşü, “sınavın topyekün iptal edilmemesi” yönünde oldu.
TÜMÜYLE İPTAL GÜNDEMDE DEĞİL
İncelemeyi sürdüren YÖK Denetleme Kurulu yetkilileri, iddiaları soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileriyle görüştü.
Üst düzey bir YÖK yetkilisi, KPSS’nin tümüyle iptal edilmesinin şu anda gümdemde olmadığını belirterek, “Sınavın iptali değil şüpheli olanların ayıklanması yönünde görüş var. Şüpheli olanlar ayıklanacak ona göre yeni sıralama yapılacak ki bunun da bir incelemeye dayanması lazım” dedi.
ÖSYM yetkilileri ise KPSS’nin iptal edilip yenilenmesinin “soruların adaylara sızdırılmasının kesin olarak tespit edilmesi” halinde olabileceğini söyledi.

KOPYAYLA YAKALANANLARIN YÖNTEMLERİ
KPSS’de 100 puan alanlar üzerinde ÖSYM incelemesinin sürdüğünü kaydeden ve bu hafta içerisinde incelemenin tamamlanabileceğini belirten yetkili, “Aday bazlı inceleme sürüyor. Şüphe doğuran hususlar inceleniyor. Karşılaştırma yapma açısından daha önce kopyayla yakalananların yöntemleri üzerinde de duruluyor” dedi.
Türk Eğitim-Sen’in önceki gün Uludağ Üniversitesi sınıf öğretmeniliği bölümünden mezun bir adaya soruların sızdırıldığı yönündeki iddasının ardından dün bu adayın Isparta Yalvaç’ta yaşayan Baki Saçı olduğu öne sürüldü.
KPSS sorularını hazırlayan sınav komisyonundaki bir tanıdığının Baki Saçı’ya soruları ilettiği iddia edilmişti. Yüzü aşkın öğretim üyesinden oluşan sınav komisyonundaki çalışanlar, soruları hazırlayarak ÖSYM’ye gönderiyor. ÖSYM, hazırlanan soruları değerlendirerek bazılarını sınavlarda kullanıyor.
Türk Eğitim-Sen, yarın Baki Saçı ile ilgili bilgileri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verecek. Öte yandan Devlet Denetleme Kurulu da sendikayı arayarak Baki Saçı ile ilgili belgeleri istedi.
Sorular ÖSYM’den
Türk Eğitim Sen’in açıkladığı 116 sorunun ÖSYM tarafından hazırlanan ham sorular olduğu iddiasına karşılık YÖK yetkilileri, “5 Temmuz’da soruların hazırlanıp hazırlanmadığına bakıyoruz. Bilgisayar incelemelerinden bu çıkar. Orada açıklanan kelime yanlışları buradaki sorular olduğunu gösteriyor. Sendikanın açıkladığı kitapçık sonradan mı elde edilmiş, yoksa önce mi bu konuda inceleme hafta içi netleşir” dedi.

BU İLLERE DİKKAT
Adnan Menderes Üniversitesi öğretim görevlisi ve KPSS uzmanı Hasancan Oktaylar ise eğitim bilimleri testindeki soruların, son yılların en zor soruları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Testin tamamını bir aday çözebilirdi ama yüzlerce adayın yapması mümkün değil. Tümünü doğru yapanlar eğer birbirini tanıyorsa bu soruların paylaşıldığını gösterir. KPSS’de kopya olduğundan eminim. Kopyanın organize olduğu hatta bir gruba ait olduğuyla ilgili iddialar geldi. Bana e-posta aracılığıyla ulaşanlar var. Özellikle Erzincan, Erzurum, Kahramanmaraş, Malatya ve hatta Balıkesir’den gelen kopya iddiaları var. e-postalarda cemaatlerle ilgili ifadeler geçiyor.”
Oktaylar, eğitim bilimleri testinde yıllara göre net çıkartan adaylarla ilgili istatistik hazırladı. KPSS’nin eğitim bilimleri testinde 2007’de 1 adayın 117, 2008’de 1 adayın 105 net, 1100 adayın 115 net çıkarttığını söyleyen Oktaylar, “Bu yıl 1200 aday 97-100 puan aldı. KPSS’de 100 puan almak için en azından herhangi bir testi tamamıyla doğru yapmak gerekir” dedi. Oktaylar’ın hazırladığı istatistik şöyle:
SON ÜÇ YILDA KPSS’DEKİ YÜKSEK PUANLARIN DAĞILIMI

kpss_2.jpg

İŞTE SORULARI ÇALDIĞI İDDİA EDİLEN O ADAY
KPSS sorularının gönderildiği adres olarak gösterilen ve Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Sücüllü beldesinde görev yapan Baki Saçı, iddiaların ardından kendisini eve kapattı. Bursa Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitiren Saçı, ataması yapılmayınca Yukarıkaşıkara beldesinde ücretli öğretmenlik yapmaya başladı. Saçı, bu yıl 10 Temmuz’da yapılan KPSS’ye Yalvaç’ta girdi. Ancak soruları önceden elde ettiği ve dağıttığı iddia edilince, Saçı Sücüllü’deki köyevine kapandı. Saçı’nın amcası Mevlüt Saçı “Yeğenim soruları çalacak birisi değil, hakkıyla kazandı. Okul kapandıktan sonra beldeye geldi. Dağda koyun güdüyordu. Gitti, sınavını verdi, tekrar koyunların peşine düştü” dedi. Yeğeniyle ilgili iddiaların soruşturulacağını belirten amca Saçı “Savcı ve hâkim çağırırsa gider ifadesini verir” dedi.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8