Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

hispasat nasıl bulunur (resimli anlatım)

fatih_019

New member
Local time
11:50
Hispasat kapsama alanı Türkiye için çok fazla değişiklikler içermektedir. Bunun için bölgesel farklılıklar çok fazladır. Resimdede göreceğiniz gibi sinyal güçleri değişiklik göstermektedir.

hispa2tl.jpg

Arkadaşlarımız daha önce çanak çapı hesaplama ile ilgili bir tablo vermişti. Bu tabloya bakarak gerekli çanak çapını teorik olarak tesbit edebilirsiniz.

Özellikle sinya gücünün 40 dbW ile 35 dbW olduğu bölgeler kritik bölgelerdir. Çok az coğrafi mesafeye rağmen 5dbW lık bir güç değişimi söz konusudur. 44 dbW ile 40 dbW arasındaki bölgelerde 90cm ile 120cm çanak çapı arasında yayınları alabilirsiniz. Ara değerler uydu kapsam alanı haritasında görünmüyor iş garanti olsun diyorsanız bulunduğunuz bölgenin altındaki güç seviyesini baz alıp çanak çapınızı buna göre belirleyiniz.

Mesela Ankara için garantili çap 120cm dir. Ama güç çizgilerinden teorik olarak yeterli açpda seçebilirsiniz. Merkez yayını İspanya olan bu uydunun kapsam alının merkeziden bulunduğunuz bölgeye bir dik çizgi çekin ara değeri yaklaşı alın. Yine örnek olarak Ankara veriyorum resimdeki çizgiyi çektik çizginin 44 ile 40 dbW arsını eşit olarak 4 parçaya böldüğümüzde Ankara yaklaşık 43 dbW dır. tabloyada bakarsanız 90-100 cm çanak yeterli görünüyor. Yine bu çizgi üzerinde örne veriyim hemen hemen Sivas da bu çizgi üzerinde oda yaklaşık 41-42 dbW gibi demekki ordada 110-120 cm çapında bir anten yeterli olacaktır.
Bu yazdıkları kişisel görüşlerim ve illere göre çanak çapı veren arkadaşların verileriylede örtüşmektedir. Tabiki en ideali bölgenizin altında kalan güç değerini baz almanız ama bu yaklaşımda elinde daha küçük çaplı çanak olan arkadaşlar için ideal olabilir.

Türkiye deki en kritk bölge yukarıdaki resimde büyütüp gösterdiğim gibi 35-40 dbw arsındaki bölgedir.
40 için 120cm yeterli iken 35 dbw bu değer tablodanda görebileceğiniz 300cm civarındadır. 35 in biraz üzerindeki bölgelerde bile 240cm anten gerekmektedir.
Yine Antalya nerkez benim biraz önceki yaklaşımıma göre 37-38dbW a denk gelmektedir. Bu bölgede 150-180cm çanak ile alan arkadaşlarda bunun kanıtıdır. Ama 35 çizgisine yakın olan Alanyada 240-300cm ile alınabilir.
Zaten 35 çizgisi altında kalan azda olsa bölgemiz var bunların 300cm altında bir antenle alma şansları çok düşük. Belki kaliteli bir çanak ve LNB ile 240cm ile bazı yayınları alabilirler.

Yine belirtmek istiyorum bunlar teorik yaklaşımlardır. Pratikte farklılık gösterebilir ama buda çok fazla olmayacaktır. Yani 240 cm isteyen bir yerde 150cm çanakla bir çok yayını alamayacağınız aşikardır.

hispa24xq.jpg

ozmena4wh.jpg

HİSPASAT DÜNYA ÜZERİNDE NEREDEDİR?
Aslında bu konuya uydular dünya üzerinde nerdedir sorusunu yanıtlayım.
Tüm uydular Ekvator çizgisi üzerindedir. Uydular için ekvator üzerinde ayrılmış bir yörünge vardır ve tüm uydular bu yörünge üzerinde dünyaya eşit mesafede gönderen ülkenin yayın yapmak istediği bölgeye göre yerleştirilmişlerdir. Dünya döndükçe onlarda bzimle beraber ekvator üzerinde dönerler. Bu yörünge üzerinde ülkemizde en çok tercih edilen uyduları (Türksat, Hotbird, Hispasat) bulundakları yörüngede sizlere göstermek istedim.
Böylece hispasatla ilgili bilgi verirken uyduların konumu ve bu konumları etkileri üzerindede genel bir bilgi vermek istedim.

11xu1.jpg

Türksat yaklaış Erzincan civarına diktir. Bu hizaya gelen bölgelerde (Güneydoğu-Doğu Anadolo- karadeniz) çanaklar tam güneye bakarken, batıya gittikçe hafif güney doğuya bakarlar. Konumsal olarak (çanakların açsı değil ofsetler bu açıdan 20 derece civarı aşağı bakar) bu bölglerde Türksat 45 derece civarındadır (ekvator üzerinde olduğundan). Batı bölgelerimiz gittikçe bu açı 42 dereceye kadar düşmekte ve az öncede bahsettiğim gibi çankalr güneyden hafif doğuya bakarlar. Mesela İstanbul civarı 9 derece kadar güney-doğu yönüne bakar çanaklar. LNB lerin poziyonunda bunun için değişiktir. Türksata dik olan bölgelerde LNB konumu dik durumdayken, ülkemizin batısına gittikçe uydu hafif doğuda kalacağından LNB ler hafif saat yönünde çevrilir.
Bunları Türksat üzerinde anlattımki hispasatın konumsal yeri bölglere göre değişkiliğin daha iyi kavranması için.
Hispa şekildede görüldüğü gibi Atlantik üzerindedir. Dik olarak hiç bir ülkeye denk gelmiyor. İspanya civarında bile konumsal olarak 35 derece görülür. Bu açı doğuya gittikçe daralır. Ülekmizdede batı illerinde 15-16 derece görünürken doğuda bu 4-5 dereceye kadar düşer. Tabi bu konumsal olaraktır. Daha öncede belirttiğim gibi ofset çanaklar geometrisi gereği 20 derece civarı aşağı bakar. Bu konuda dah ayrıntılı açıklamalar aşağıdaki mesajda vardır.
LNB yönleride uydunun batıda olması itibari ile ülkemizde saat yönünün tersine çevrilir. Bu çevrim batıda 46-47 derece doğuya fittikçe artar ve 49-50 dereceyi bulur. Bu yüzden ideal derece her bölgeye göre değişmektedir. Ama en fazla 5 derece. Bu yüzdende aşağıda LNB yönü belirtiken yaklaşı 45 derece çevirin uyduyu bulduktan sonra ince ayarını yapınız demişimdir.

Türksatla Hispasat karşılaştırmasını yaptık. Şimdi olayın birzda pratiğine girelim. Tüm bölgelerimizde hispasatın bakacağı yönü belirlerken bu önemli;
Bu iki uydunun yeri değişmediğine göre tüm yerlerde Türksat ile Hispasat arasındaki açı aynıdır. Buda yaklaşık 90 derecedir (aslında 88 derece civarı ama pratik arama için böyle diyorum bunu gözle hissetmeniz pek mümkün değildir). Ayrıntılı resimleride yine aşağıda verdim. Hispa Türksata göre 90 derece batı yönündedir. Bu Ege bölgesindede aynıdır, Doğu Anadoluda da, Akdenizde de.
Bu kadar terik bilgiden sonra artık birazda pratik yapalım. İkinci mesajımda teorik olmakla beraber pratiğe daha çok önem verilmiştir.

seyfi

Administrator
Local time
HARİKA OLMUŞ.............

seyfi

Administrator
Local time
sigara17xa.jpg
buda iyi olmuş kardeş

seyfi

Administrator
Local time
sigara17xa.jpg
..sağol......

ŞAHİN

New member
Local time
güzel ve detaylı anlatım teşekkürler bildiğime göre analog yayınıda varmış bu uydunun saygılar ........

uzm@n

New member
Local time
bilgi için teşekkürler....

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8