Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Hasenat Kur'an-ı Kerim Araştırma ve İnceleme Programı

eleman41

New member
Local time
20:15
Web sitesi
www.tasavvuf.gen.tr

Hasenat Kur'an-ı Kerim Araştırma ve İnceleme Programı

Hasenat 3.1 güncellemesindeki geliştirme ve iyileştirmeler.
· Hatim modülü programdan çıkarıldı. Programdan bağımsız ve tek başına kullanılabilir hale getirildi. Artık hatim modulünü ister Hasenat 3 programının içinden, isterseniz de Hasenat 3 programını açmaksızın, Başlat menüsünden kullanabileceksiniz. Detaylı bilgi ve indirmek için . Programa daha önceden yüklemiş olduğunuz hatim ses dosyalarını ise, artık sadece Hasenat 3.1 programının içinden, sayfa üzerindeki ayeti dinlemek istediğinizde kullanacaksınız.
· Sık kullanılanlar menüsündeki taşıma ve sıralamadaki sorunlar tamamen giderildi. Daha kullanışlı bir hale getirildi. Artık fare ile tutup sürükleyerek klasörleri klasörlerin içine kolaylıkla taşıyabilecek, klasörler içindeki ayetleri konu bütünlüğüne göre sorunsuzca sıraya dizebileceksiniz.
· Yavaş bilgisayarlarda açılıştaki gecikme sorunu mümkün olduğunca giderildi. Giriş ekranı ve program kabuğu, varsayılan olarak kapatıldı. İsterseniz bu özellikleri Araçlar > Ayarlar menüsünden tekrar açabilirsiniz.
· Sure sıralaması menüsü, git sekmesinden çıkarılıp programın üstünde daha görünür bir yere yerleştirildi.
· Gerek programın sol tarafında yer alan, gerekse de üstte açılan sekmeler daha dikkat çekici hale getirildi.
· Sekmeleri birleştirmek için sekmelerin üzerine sağ tıkladığınızda çıkan, Sekmeleri birleştir menüsünün penceresine Ayetleri seçili sure sıralamasına göre yeniden sırala şeklinde önemli bir özellik eklendi. Bu vesileyle, sekmeleri birleştirdiğinizde ayetler, seçmiş olduğunuz sure sıralamasına (Resmi, İniş, Alfabetik) göre yeniden sıralanabilecek.
· Ve bu Ayetleri seçili sure sıralamasına göre sırala özelliği, Arama penceresine de eklendi.
· Arama Penceresindeki Arama sonucunda gösterilecek metinlere göre yeni sekmeler aç ve İçinde arama yapılacak metinlere göre yeni sekmeler aç özelliklerinden birini seçtiğinizde, artık arama sonucunda açılan sekmeler ait, olduğu meallerin ismiyle açılıyor. Böylelikle gelen sonuçların hangi meale ait olduğunu kolaylıkla bileceksiniz.
· Arama sekmeleri üzerindeki Ayeti çıkart düğmesi, bütün sekmelere konuldu. Artık her sekme içinde bu düğmeyi kullanabileceksiniz.
· Programda kullanıcılar için sorun oluşturan önemli bir eksiklik giderildi. Ayeti çıkart düğmesine bastığınızda program otomatik olarak sekmedeki ilk bulunan ayete gidiyordu. Örnek olarak 3. sayfada bir ayet çıkarttığınızda, program otomatik olarak 1. sayfaya ve sayfadaki ilk ayete gidiyordu. Şimdi ayeti çıkarttığınızda program olduğu yerde kalıyor ve böylelikle çalıştığınız yeri kaybetmiyorsunuz.
· Program menüleri (Oku&Dinle, Ara&Git, Araçlar, Yardım) üzerine çift tıkladığınızda, program menüleri gizleniyor ve size daha çok çalışma alanı bırakıyor. Üzerine gelip tek tıkladığınızda açılıyor ve size menüleri kullanma imkanı veriyor. Üzerine gelip çift tıkladığınızda da, eski konumuna dönüyor.
· Programın Git/Metinler sekmesinde arama kutucuğuna Naziat yazdığınızda hata mesajı veriyordu, düzeltildi.
· Metin aç/kapa/sırala özelliği varsayılan olarak açık hale getirildi.
· Sekmeler birleştirildiğinde, sekme üzerindeki ayet sayısı hatalı hesaplanıyordu. Düzeltildi.
· Metinlerle ilgili güncellemeler (Hasenat 3.1).
· Kur'an-ı Kerim arapça orjinal metninde görünmeyen: Bakara 217, Araf 8, Yusuf 8, Nahl 75, Şuara 6, Tur 43 ayetlerindeki hata giderildi ve görünür hale getirildi.
· Kur'an-ı Kerim Türkçe okunuş metninde dört kelime tashihi yapıldı.
· Ali Bulaç mealinde bir kelime tashihi yapıldı.
· Yaşar Nuri Öztürk mealinde beş kelime tashihi yapıldı.
· Hasan Basri Çantay mealinde bir kelime tashihi yapıldı.
· Mürşid fihristinde Zulkarneyn başlığındaki ayet numaralarıyla ilgili hata düzeltildi.
· Elmalılı Hamdi Yazır mealinde Hadid süresi 10. ayeti görünmüyordu, düzeltildi.

Hatim paketlerini yükleme

Önce Hasenat 3 programını indirin ve bilgisayarınıza kurun.

Sonra hatim paketlerinden dilediğiniz birini bilgisayara indirin. Hatim paketinin kurulumu için:

Önemli not : Hasenat 3, sadece kendi sistemine uygun hazırlanmış Hatim paketleri ile çalışır.

Hatim paketini C:\Program Files\Hasenat3 klasörünün içine çıkartın. Paketin ismini kesinlikle değiştirmeyin.

Programla ilgili öneriler ...
Programı kullanmadan önce mutlaka Yardım dosyasına bir göz gezdirin ve programı kullanırken yardım dosyasına başvurun.

Programın kolay ve fonksiyonel bir yedekleme modülü mevcuttur. Buradan programınızı belirli aralıklarla yedeklemenizi öneririz.

Program güncellemeleri ve programda kullanılan metinlerle ilgili (yeni çıkacak metinler, tashihler) gelişmelerden anında haberdar olabilmeniz ve programı anında güncelleyebilmeniz için, Hasenat 3'ün Ayarlar > Genel Ayarlar sekmesinden güncelleme kutucuklarını işaretli bırakmanızı öneririz.

Sistem gereksinimleri :

Sistem : Windows XP veya Windows Vista

Windows XP için:

Asgari 512 mb ram,

Hasenat programı için 50 mb disk alanı

Hatim paketleri için - Opsiyonel (Eğer yüklerseniz 1 hatim paketi için asgari 600 ila 800 mb disk alanı)

1.5 ghz ya da üstü işlemci.

İnternet Explorer 6 veya üst sürümleri.

Rahat bir çalışma için 1024 X 768 ekran.

Windows Vista için:

Asgari 1 gb ram,

Hasenat programı için 50 mb disk alanı

Hatim paketleri için - Opsiyonel (Eğer yüklerseniz 1 hatim paketi için asgari 600 ila 800 mb disk alanı)

2 ghz ya da üstü işlemci.

Rahat bir çalışma için 1024 X 768 ekran.

Hasenat 3 Windows XP ve Windows Vista üzerinde test edilmiştir. Daha önceki sistemlerle test edilmemiştir.

Programı Kaldırmak için :
Hasenat 3 ü bilgisayarınızdan kaldırmak isterseniz, Kontrol panelinden, Program Ekle Kaldır'ı seçin daha sonra gelen pencereden Hasenat 3 ü seçin ve kaldıra tıklayın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8