Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Güzel Bir Yaş Problemi :))

• Konbuyu başlatan fiesta73
  • Başlangıç tarihi
F

fiesta73

Guest
Aşağıdaki soru Barcelona Üniversitesi Matematik profesörlerinden biri tarafından hazırlanmıştır.Sorunun matematiksel bir çözümü vardır ve göründüğü kadar zor değildir.Herhangi bir kelime oyunu içermemektedir.

Bir anne çocugundan 21 yaş büyüktür. 6 yıl sonra çocuğun yaşı annenin
yaşının 1/5i kadar olacaktır.

R

ra82

Guest
soru eksik çocuk kaç yaşındadır :)

ocuk 6 yıl 9 aylık, annede 27 yıl 9 aylık, ama çocuk bugün ölüyor, o yuzden yaşı 6 yıl sonra da bugunku gibi kaliyor...
çocuk da yaşasa formül şu olacaktı:

1/5(x+21+6)=x+6; burda x negatif çıkıyor,

şimdi çocuğun öldüğünü düşünün ve kırmızıyla yazılan kısmı kaldırın, x=6,75 çıkar yani 6 yıl, 9 ay.

ya da yaşlar tam sayı olsun istiyosak cocugu 3 yıl sonra oldurebiliriz o zaman cocuk bugun 3 anne de 21 yasinda olurlar.

MeKa

Banned
Local time
00:53
soru eksik çocuk kaç yaşındadır :)

ocuk 6 yıl 9 aylık, annede 27 yıl 9 aylık, ama çocuk bugün ölüyor, o yuzden yaşı 6 yıl sonra da bugunku gibi kaliyor...
çocuk da yaşasa formül şu olacaktı:

1/5(x+21+6)=x+6; burda x negatif çıkıyor,

şimdi çocuğun öldüğünü düşünün ve kırmızıyla yazılan kısmı kaldırın, x=6,75 çıkar yani 6 yıl, 9 ay.

ya da yaşlar tam sayı olsun istiyosak cocugu 3 yıl sonra oldurebiliriz o zaman cocuk bugun 3 anne de 21 yasinda olurlar.

Yaaa.sevgili miss modumuzda bu soruyu kapak yaptı işte..Ben düşüyorum hala..

seyfi

Administrator
Local time
Aşağıdaki soru Barcelona Üniversitesi Matematik profesörlerinden biri tarafından hazırlanmıştır.Sorunun matematiksel bir çözümü vardır ve göründüğü kadar zor değildir.Herhangi bir kelime oyunu içermemektedir.

Soruna bende başka bir soru ile katılabilirmiyim.
Dogumundan ölümüne,her doğum gününde kumbarasına 1 altın atılan adam 80 yaşında öldüğüne halde kumbaradan 20 altın cıkmıştır.Bana bunun mantıklı açıklamasını yapabilirminiz?
:stupidprv:

MeKa

Banned
Local time
cevabım hep altına atılıyormuş

Soruna bende başka bir soru ile katılabilirmiyim.
Dogumundan ölümüne,her doğum gününde kumbarasına 1 altın atılan adam 80 yaşında öldüğüne halde kumbaradan 20 altın cıkmıştır.Bana bunun mantıklı açıklamasını yapabilirminiz?

Altına çok düşkün (Bizim gelin gibi) bir kızı varmış adamın.Seyfi. Bu kız çaldığı altınların 20 tanesi ile 2 mt lik zincir,10 tanesiyle 20 adet yumurta, gerikalanı ilede basma endaze almıştır.Hatta birde nazar boncuğu hediye edilmiştir kendisine.KIzın kaç altını kalmıştır.yarışmacılara başarılar dilerim..

Dıng....bilemedin otur yerine....başka kim biliyorsa yazsın..

seyfi

Administrator
Local time
Altına çok düşkün (Bizim gelin gibi) bir kızı varmış adamın.Seyfi. Bu kız çaldığı altınların 20 tanesi ile 2 mt lik zincir,10 tanesiyle 20 adet yumurta, gerikalanı ilede basma endaze almıştır.Hatta birde nazar boncuğu hediye edilmiştir kendisine.KIzın kaç altını kalmıştır.yarışmacılara başarılar dilerim..

Dıng....bilemedin otur yerine....başka kim biliyorsa yazsın..
Cevap verilince gayet mantıklı olduğunu göreceksin Meka.Gerçekden Latife olsun diye degil:) :) :)

MeKa

Banned
Local time
Cevap verilince gayet mantıklı olduğunu göreceksin Meka.Gerçekden Latife olsun diye degil:) :) :)

Mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır.Ben bilemdiğimde işi biraz mixer e çevireyim dedim.Gecenin bu saatinde başka yapacak başka bişey bulamadığımdan..

F

fa77

Guest

çocuğun doğmadığını farzedersek 0 çocuk anne 21 ise 6 yıl sonra çocuk 6 anne 27 olur ki buda sorunun 1/5 kuralına uymaz ben bulamadım :)

F

fa77

Guest

abi cevabı merakla bekliyorum mantığım basmadı bi türlü ;)

kimene58

New member
Local time
Adamın doğum günü 29 şubata denk geldiğinden dolayı ancak 20 yaş günü kutlayabilmiş tir.

melek_19

Guest
Local time
02:23
benim kafa matematiğe hiç basmıyo arkadaşlar hiç çözmeye çalışmadım bile vallahi :(

admin

Administrator
Yönetici
Local time

Vallai abiciğim biraz karışık vede eksik bir soru
Anne çocuğundan 21 yaş büyükse 6 sene sonra 27 yaşında olaçakdır çocukda heralde 5/4 yaşında olacakdır başka bir açıklama bulamadım.Amacın burada çocuğun yaşını cikarmaksa yazdığım gibi 5/a yaşında olmuş oluyor.

F

fiesta73

Guest
abi cevabı merakla bekliyorum mantığım basmadı bi türlü ;)
Valla ferhatçım cevabını bilsem sizlere neden sorayım? Bende başka bir forumda rastladım maalesef cevabını bulamadım, bulamayınca da hırs yaptım sonunda başıma ağrılar girdi. Bu kadarla kalsa yine iyi. Acaba dedim yaşlandıkça zeka gerilemesi mi oluyor. Ama şimdi kimse bulamayınca rahatladım. Ohhh Beeee....:puah: :puah: :puah:

seyfi

Administrator
Local time
Adam şubatın 29.doğmuş,4 yılda bir geldiği için 20 altın birikmiş.20x4=80 nasıl mantıklımı?:)
kimene58 e tebrikler.....

Son düzenleme:
F

fa77

Guest
oh be dört yılda bir nasıl düşünemedim fiesta abi sana gelince alacağın olsun :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8