Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Dikkat! Yarın son gün...

@hmet

UZAKLARDAN
Local time
06:39
Dikkat! Yarın son gün...

5 yıllık temel eğitim alanlar için ehliyet sahibi olabilme süresi 5 Temmuz 2011'de sona eriyor...

040720111358328470150_2.jpg

04.07.2011 Pazartesi - 14:01

Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikle sadece 5 yıllık temel eğitim (ilkokul) alanların ehliyet sahibi olabilmeleri için belirlenen süre 5 Temmuz 2011'de sona erecek.

1996 yılında Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikle, ehliyet alabilmek için aranacak, 8 yıllık temel eğitim (ilköğretim) mezunu olma şartı yarın başlayacak.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını cevaplandıran Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Birliği Derneği Başkanı Vedat Şahin, ilkokul mezunlarınında ehliyet alması gerektiğini belirterek, 'İnsani bir haktır, bir kişiye köyünden kasabaya gelme demek doğru değildir. Avrupa Birliği ülkelerinin hiçbirinde sürücü belgesi için okul mezuniyet şartı bulunmuyor. Hatta okuma yazma bilmeyenlere bile sözlü sınavla ehliyet veriliyor. Bizim insanımıza haksızlık bu' dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ilkokul mezunlarının yoğun olduğunu belirten Şahin, bölgeler arasında farklılık yaratmanın hukuki olmadığını ileri sürdü.

Karayolları Trafik Kanunu'ndaki değişikliğin sekiz yıllık eğitimi özendirmek amacıyla 1996 yılında yapıldığını hatırlatan Şahin, 'Kanunun topyekün değiştirilmesi gerekiyor. Hükümetin kurulmasını bekliyoruz. Hükümet kurulduktan sonra gerekli girişimlerde bulunacağız. 2004 ile 2006 yılları arasında bir süre ilkokul mezunlarına ehliyet verilmedi ve bu dönemde sahte diploma ticareti çok gelişti. Bu tür uygulamalar insanları kanuni olmayan yollara sevk eder. İnsanlar komşu ülkelerden ehliyet almaya ve Türkiye'de değiştirmeye yönelirler' diye konuştu.

'SAHTE DİPLOMA ARTAR"

Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, uygulamaya bağlı muhtemel sıkıntıların Karayolları Trafik Kanunu'na eklenecek bir maddeyle aşılabileceğini söyledi.

'Sekiz yıllık eğitimi delmek istemediklerini' kaydeden Önal, 'Yasaya 2006 yılından önce ilkokulu bitirenlerin hiçbir kısıtlamaya uğramadan ehliyetlerini alabilmelerine ilişkin bir maddenin konulması gerekiyor' dedi.

Önal, söz konusu tekliflerini yaklaşık 6 ay önce Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya sunduklarını ifade etti.

Bu tür kısıtlamalar yerine yüksek ehliyet harçları, direksiyon eğiticilerinin iyi yetişmesi gibi konulara ağırlık verilmesi gerektiğini anlatan Önal, 'Söz konusu uygulama ertelenmezse veya kanunda değişiklik yapılmazsa sürücü belgesiz araç kullanma, sahte diploma hazırlama ve sahte ehliyet verme' gibi kanunsuzlukların artacağını öne sürdü.

DÜZENLEMENİN TARİHÇESİ

Sürücülerin eğitim kalitesini artırmak ve sekiz yıllık eğitimi özendirmek için ehliyet almada ilköğretim mezunu olma şartı arama uygulaması, 1996 yılında Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikle başladı.

Gelen tepkiler üzerine uygulamanın başlama tarihi önce 2000, daha sonra da 2004 yılına ertelendi.

2004 ile 2006 tarihleri arasında yaklaşık bir buçuk yıl hayata geçirilen düzenleme, 5 Temmuz 2006 tarihinde 5 yıl süreyle ertelenmişti.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8