Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Cizre'de Uyuz Salgını

uzm@n

New member
Local time
05:48
Şırnak'ın Cizre ilçesinde ilköğretim okulları ve liselerde uyuz salgını nedeniyle eğitime iki gün ara verildi.

15 bin öğrenci uyuz oldu
İlçedeki şehir şebeke sularında 'koliform' bakterisi bulununca eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı. İki gün içinde ilçedeki 17 okulun ilaçlanacağını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Gören, ''bu okullarda 30 bin öğrenci eğitim görüyor'' dedi.

"Sular kaynatılarak içilmeli"
İlçe Hıfzıssıhha Kurulu raporunda, ilçedeki şehir şebeke sularından alınan numunelerin tahlili sonucunda suda 'koliform' bakterisi bulunduğu, bu nedenle suların kaynatılarak içilmesi gerektiği belirtiliyor. Raporda, 29 marttan itibaren okullarda baş gösteren 'uyuz' salgınının (scabies), ilçedeki eczanelerin yeterli ilaç temin etmemelerinden dolayı kontrol altına alınamadığı ifade ediliyor.

15 günden bu yana şehir su şebekesinin onarımı nedeniyle suların akmadığı, bunun da salgında etkin olduğu vurgulanan raporda, eczanelerden 'uyuz' ilaçlarının temin edilmesi ve okullarda öğrencilerin bilgilendirilmesi çağrısı yapıldı. Kurulun aldığı karara göre, uyuz olan tüm öğrenciler tedavileri süresince istirahatlı sayılacak.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8