Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Çerçeveli Farklı ßir Foto yapimi

Denizce

üye
Local time
01:11
Layer'da görünmesini istemediğimiz kısımları kapatmak için en iyi yöntem Layer Mask kullanmaktır.

Layer Mask kullanımına bir göz atalım, sonra da bir uygulama yapalım

lm-layer.gif

Layer Maska ulaşacağınız yer burası.

lm-layermask.gif

Hangi layera eklemek istiyorsanız o seçiliyken buraya ulaşırsanız, layerın yanına bir bölüm daha eklenir. Eklenen bölümle layer birbirine kilitlidir, yer değiştirdiğiniz zaman birlikte hareket eder, özel bir nedeniniz yoksa bu kilidi açmayın. Çalışırken sağdaki şu an beyaz görünen bölüm üzerinde işlem yapacaksınız. Başka layerlarda çalıştıktan sonra buraya döndüğünüzde, doğru yere tıklamayı unutmayın. Yoksa resmin üstünde çılışmış olursunuz, maskın değil.

lm-ustaltrenk.jpg

Üst alt renk mask kısmına tıklı iken siyah/beyaza döner.

lm-brush.jpg

İşin durumuna göre fırça büyüklüğünü belirleyin.

Maskta fırça ile siyah boyadığınız yer, artık görünmez olur.
Beyazı üst renk yaparsanız ve beyaz boyarsanız, görünmez olan yerleri tekrar görmeye başlarsınız.

lm-firca.gif

Fırçanın opacity değerini azaltarak iki layer arasındaki geçişin yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Sonuçta hepsi, yapmak istediğiniz amaca uygun değiştirebileceğiniz şeylerdir.

lm-apply.gif

Layer Maskı hiç silmeden bırakabileceğiniz gibi, silmeye de karar verebilirsiniz. Layer penceresinin altındaki çöp kutusunu ikonuna sürükleyerek bunu yapabilirsiniz. Bu durumda size soran bir pencere görünür. Yaptıklarınızın layer üzerinde uygulanmasını istiyor musunuz, istemiyor musunuz?
İstiyorsanız Apply, değilse, Discart düğmesine tıklamanız gerekir.

lm-layermask2.gif

Çalışmanızın bir aşamasında, maskı iptal etmedene sadece görünmez yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için, Shift tuşu basılıyken Layer Mask üzerine tıklayın. Şekilde göründüğü gibi, kırmızı bir çarpı oluşacak, ve siz tekrar aynı işlemi yapıncaya kadar devre dışı kalacaktır.

Uygulamayı bir örnek üzerinde deneyelim.

lm-1.jpg

Bu elimizdeki ilk layer... ctrl+J ile çoğaltın.

lm-2.jpg

Üzerine bir tablo çereçevesi ekledim, gölge yaptım. Çerçeve dışında kalan kısımda sadece deniz görünmesini istiyorum. Bunun için doku taşımam gerek.

Clone Tool'a da kısa bir değinelim, ayrıntılı olanını başka bir sayfada anlatırım. Clone Tool doku taşımaya yarayan bir araç... Alt tuşu basılı iken tıkladığınız yerdeki dokuyu resmin üzerinde başka bir yerde, fırça büyüklüğünüzde oluşturuyor.

Denizden doku alıp gerekli yerleri kapatıyorum.

lm-colone.jpg

lm-3.jpg

1. layerı crtl+J ile çoğaltmıştık. Şimdi onu sıra kullanmaya geldi. ctrl+T ile seçip küçültüyorum.

lm-6.jpg

lm-7.jpg

Kullanılan tüm layerlar bunlar...

ve sonuç:

lm-8.jpg

Alintidir.

MüDüR

Administrator
Local time
02:11
elinize sağlık güzel bir paylasım...

@hmet