Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Atatürkün Adam Kayirmaya BakisI

@hmet

UZAKLARDAN
Local time
03:54
Yil 1934, o donemde Milli Egitim Bakanligi Ulus'ta dir. Bakan ise Nigdeli Abidin OZMEN'dir. Bakan, makaminda calismaktadir. Kapi calinir.

Bakanin gür sesi: "Giriniz!"

ATATURK'un Yaverlerinden biri, yaninda iki cocukla makama girerler. Hosbesten sonra Yaver, Bakan Abidin OZMEN'e bir zarf uzatir. Konuklara yer gosterir ve zarfi acar. ATATURK'ten gelen bir mektuptur bu: "Bay Abidin OZMEN, Milli Egitim Bakani...."

Abidin OZMEN zarfi ozenle acar ve mektubu dikkatle okur:

"Yaver Bey'le, size iki fakir ve kimsesiz cocuk gonderiyorum. Bu cocuklari, uygun goreceginiz, bir liseye (parasiz yatili olarak) kaydini yaptirip..."

Bu, ATATURK'un bir emridir. Kesinlikle yerine getirilecektir. Bakan Abidin OZMEN, Orta Ogretim Genel Muduru'nu cagirtir ve su direktifi verir:

"Yaver Bey'in yanindaki bu iki cocugun evrakini aliniz ve bu cocuklari Haydarpasa Lisesi'ne parali yatili olarak kaydini yaptirip her ikisi için de ucer yillik parali yatili makbuzlarinin 'Veli ve ödeyen hanesine ATATURK'un ismini yazdirarak bana getiriniz." der.

Bakanin emri yerine getirilmistir. Abidin OZMEN de kisa bir mektup yazarak
Yaver Bey'le ATATURK'e yollar. Mektubun icerigi söyle:

"Muhterem ATATURK, Yaver bey'le gondermis oldugunuz iki cocuk hakkinda emirlerinizi aldim. Ancak, arkasinda Turkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Cumhurbaskani ATATURK gibi biri bulundugu icin; bu iki cocugu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarimiz, hem de mantigimiz izin vermedi. Bu nedenle her iki cocugun da emirleriniz geregi Haydarpasa Lisesi'ne parali yatili olarak kayitlarini yaptirdim.Cocuklarinucer yillik okul taksitlerine ait makbuzlari ekte takdim ediyorum..."

ATATURK bu mektup uzerine, devrin Basbakani Ismet Inonu'ye telefon ederek:

"Bak"demis, "Senin Milli Egitim Bakanin bana ne yapti" diyerek olayi
anlatmis. Inonu, Bakan'i adina özür dilemis.

ATATÜRK:

"Yok!" demis "Özur dileme. Cok memnun oldum. Keske her devlet
adami bu medeni cesarete sahip olabilse ve dogruyu gosterebilse..."

İşte bizi bu zihniyet yükseltmiş, tersi ise şu anki duruma getirmiştir...

ALINTI

Moderatör tarafında düzenlendi:

Denizce

üye
Local time
03:54
evet aynen öyle oldu fakat düzeltemedim geri
teşekkürler

Ilk etapta ahmet cok güzel bir konu emegine saglik paylasimin icin..

Özcanmert böyle bir durum söz konusu oldugunda lütfen o halde düzeltemediseniz görevli arkadaslara bildirirsiniz düzeltilir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8