Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

ÂİŞE-İ SIDDÎKA

bymarti

New member
Local time
11:54
ÂİŞE-İ SIDDÎKA
Resûlullahın “sallallahü aleyhi ve sellem” zevce-i mutahherası ve Hazret-i Ebû Bekir Sıddîk’ın kızıdır. Annesi, Ümm-i Rûman’dır. Hicretten 8 sene önce doğup, hicrî 57, (mîlâdi 13 Temmuz 676)’da 65 yaşında Medine’de vefât etti. Bakî Kabristanı’ndadır. Evlâdı olmadı.
Hatîce-i Kübrâ’nın vefâtından bir yıl sonra nikâh edildi. Aklı, zekâsı, iffeti ve takvâsı, şaşılacak kadar çok idi. Resûlullah tarafından çok sevilir ve çok övülürdü. Nikâhı, Allahü teâlânın emri ile yapıldı. Âyet-i kerîme ile methedilmiştir. Eshâb-ı kirâm, müşküllerini çözmek için kendisine müracaat ederdi. Hazret-i Âişe’nin üstünlüğünü ve fazîletini bildiren pek çok hadîs-i şerîf vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:
“Âişe, Cennette de benim zevcemdir.”
“Yâ Âişe! Allahü teâlâ sana iyilikler versin! Beni sevindirdiğin gibi, seni sevindiremedim.”
Resûlullah efendimize; “En çok kimi seviyorsunuz?” diye sorulunca; “Âişe’yi!” buyurdu. “Erkeklerden kimi seviyorsunuz?” denilince de; “Âişe’nin babasını.” buyurdu.
Hazret-i Âişe anlatır: Birgün iğnemi kaybetmiştim. Mum ışığı ile aradım, bulamadım. O anda Peygamberimiz geldi. Yüzünün nûruyla ortalık aydınlandı. İğnemi hemen buldum ve güldüm.
Buyurdu ki:
- Ya Âişe! Neden gülersin?
Durumu anlattım. Bana buyurdu ki:
- Kıyâmette de böyle olacak. O gün beni göremeyecek olanlara çok yazık. - Yâ Resûlallah! Kıyâmette kimler sizi göremeyecek? - Yanında ismim anılıp da, bana Salevât-ı şerîfe okumayanlar, benim yüzümü göremeyeceklerdir.

MüDüR

Administrator
Local time
10:54
Hz. Aişe, birgün Resulullah efendimize sordu:

- Şehitlerin derecesine yükselen olur mu?

- Hergün yirmi kere ölümü düşünen kimse, şehitlerin derecesini bulur.

bu degerli paylaşımın için tşk..

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8