Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

Adsl Modem Tanıtımları

SAFRAN

New member
Local time
23:31
Adsl Modem Tanıtımları

Modemler

HiComm HCM1081

Kutudan modem yanında güç adaptörü, splitter, telefon-ethernet ve USB kablosu, kullanım kitapçı?ı ve sürücü cd’si çıkıyor. HiComm HCM1081’in standart modelinde USB1.1 ve 100Mbit Ethernet port’ları yer alıyor. İsterseniz dört adet Ethernet çıkı?ı sunabilen bir versiyon da mevcut. Aslında bu tür ADSL modemler genel olarak ADSL Router olarak adlandırılıyor. Web tabanlı (HTML) yönetim birimi ile tüm ayarlarınızı kolayca Internet Explorer’da bir pencere içerisinden halledebiliyorsunuz. Kurulum kolay ve zahmetsiz denilebilir, birkaç dakika içerisinde internet’e çıkabiliyorsunuz. Hem USB, hem de Ethernet port’una sahip oldu?u için küçük ofislerde HCM 1081’i ADSL hattın oldu?u makinaya USB port vasıtası ile ba?layıp, Ethernet port’undan da bir switch’e internet ba?lantısını yönlendirebilirsiniz. Genel olarak kurulum ve kullanım oldukça basit. Birkaç dakika içerisinde internet’e ba?lanabiliyorsunuz. 2 yil olan garanti süresi “Garanti Plus” adı altında 2.5 yıla uzatılabiliyor. 99$ + KDV fiyatı da makul sayılabilir.

HiComm HCM1080

Kutudan modem disinda bir USB kablosu , telefon kablosu, splitter, sürücü cd’si, ve kullanım klavuzu çıkıyor. Ancak yakla?ık 50cm. lik boyu ile USB kablosu, modemini bilgisayarından uzakta konumlandırmak isteyenler için sorun yaratabilir. Bu model harici bir güç adaptörüne ihtiyaç duymuyor. Gerekli elektriksek gücü USB port’undan sa?layabiliyor. HCM1080, HCM1081 gibi web tabanlı bir yönetim arabirimine sahip de?il. Gerekli ayarlar modem sürücüleri kurulurken sizden isteniyor ve kurulum tamamlanıyor. USB arabiriminin tak-çalıstır mantı?ına bu tür modemler güzel uyum sa?lamı?lar. Sürücüleri kuruyorsunuz ve modeminizi taktı?ınızda intermete çıkmaya hazırsınız. Bu modelin de satı? fiyati 75 dolar ve bu tarz modemler içinde en ucuz çözümlerden biri.

SpeedTouch 510

Alcatel SpeedTouch serisi modemler bir süredir Thomson Multimedia tarafindan satılıyor. Thomson ?u anda dünyadaki en büyük ADSL modem satıcılarından biri. SpeedTouch 510’un kutusundan güç adaptörü yanında Ethernet ve telefon kabloları, splitter, sürücü cd’si ve kullanım klavuzu çıkıyor (Türkçe). Web tabanlı yönetim biriminin dizaynı oldukça ba?arılı ve kolay bir kurulum sa?lıyor. Ayrıca Dr. SpeedTouch ismindeki yazılım modem ve ba?lantı problemlerine çözüm bulmanız için faydalı bir araç. Genel olarak kurulum ya da hız testlerinde herhangi bir problem ya?amadık. Yakla?ık 3 dakika içinde kullanıma hazır hale getirebiliyorsunuz. Türkiye’deki ADSL altyapısının büyük bölümü Alcatel tarafindan kuruldu?undan ve Türkiye’de ilk satılmaya ba?layan markalardan biri oldu?u için Alcatel ADSL modemler içerisinde oldukça bilinen markalardan biri. Genel olarak oldukça ba?arılı olmasına ra?men 125 Euro’luk fiyatı rakiplerinden bir miktar yüksek.

SpeedTouch 510 Switch

SpeedTouch 510 ile SpeedTouch 510 Switch arasındakı tek fark isminde de tahmin edebilece?iniz gibi bu modelin 4 port’lu bir switch’e sahip olması. Aynen SpeedTounch 510’da oldu?u gibi kutudan Türkçe kullanma kılavuzu, güç adaptörü, splitter, ethernet ve telefon kablolari yanında sürücü cd’si çıkıyor Yine web tabanlı bir yönetim birimi kullanılıyor ve kurulum adımları ve süresi SpeedTouch 510 ile aynı. Fiziksel görünü? olarak iki modem sadece arka paneldeki 4 adet Ethernet çıkı?ı ile birbirlerinden ayrılıyorlar. Üzerinde birden çok ethernet portuna sahip modeller özellikle küçük i?letmelerde internet ba?lantısı da?ıtma konusunda büyük kolaylık sa?liyor. Ev kullanıcılarından çok küçük ofis ya da i?letmeleri hedefleyen bir ürün. Ancak evinizde birden çok bilgisayar varsa SpeedTouch 510 Switch ile ekstra bir masrafa gerek kalmadan hepsini internet’e ta?ıyabilirsiniz. Fakat 165 Euro’luk fiyatı ile testimize katılan en pahalı modellerden biri.

SpeedTouch 330

SpeedTouch 330’un kutusundan sadece telefon kablosu, sürücü cd’si ve kullanım kılavuzu (Türkçe) çıkıyor. SpeedTouch 330’un dı? görünü?ü de oldukça ilginç. Görünü?ü gri bir vatoz balı?ını andırıyor. Harici bir güç kayna?ına ihtiyaç duymuyor. Gerekli elektriksel gücü USB portundan alabiliyor. Üzerinde sadece ADSL hattınızı girebilece?iniz bir standart telefon soketinden ba?ka giri? yok. Sürücüler kurulurken hazır ayarlardan birini seçiyorsunuz ve hazır ayarlar içerisinde “PPPoA LLC 8,35” ve “PPPoA VC-Mux 8.35” gibi ülkemizdeki iki altyapı için de hazır ayarlar var. Kurulumu oldukça basit ve hızlı. Hemen 1-2 dakika içerisinde sörf yapmaya ba?layabiliyorsunuz. Sadece internet’e ba?lanayım yeter, benim fazlasına ihtiyacim yok diyorsanız, standart ev kullanıcıları için basit kullanımı olan güzel bir ürün. Satı? fiyati 90 Euro.

D-Link DSL-G

Kutudan Ethernet ve telefon kabloları, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. D-Link DI-804HV di?er harici modemlere göre fiziksel olarak biraz daha küçük ve görsel açıdan daha çarpıcı. Kutu içeri?inde hemen bir not ka?ıdı dikkatinizi çekiyor. Web tabanlı yönetim birimine eri?im için kullanım kılavuzunda yazan 10.1.1.1 IP’si yerine 192.168.1.1 IP’sini kullanmanız gerekti?i bildiriliyor. Genel olarak Web tabanlı yönetim birimi oldukça kullanı?lı denilebilir. Web tabanlı yönetim biriminin sade olması önemli, yoksa kısa süre içerisinde menüler arasinda kaybolabiliyorsunuz. Kurulum sırasında bu model ile pek bir problem ya?amadık, kolayca 2-3 dakika içinde internet’e ba?lanabildik. Genel kullanım için uygun bir model denilebilir. Satı? fiyati 95 dolar olarak belirlenmi?.

AdAdsl USB

I?te size ilginç bir ürün. Testimize katılan modemler içerisinde en küçük boyuta sahip ADSL modem olması yanında bir di?er ilginç özelli?i ise Türkiye’de tasarlanıp üretilmi? olması. Türkiye’de tasarlanmi? ama tabii ki çipset olarak Connexant’ın ADSL çipsetini kullanıyor. Kutudan USB ve telefon kablosu, kullanım kitapçı?ı ve kurulum cd’si çıkıyor. Ayrıca bir güç adaptörüne sahip de?il, gerekli elektriksel gücü USB arabiriminden alabiliyor. Web tabanlı yönetim arabirimi tamamen Türkçe. Tabii ki tamamen Türkçe olması bir artı sayılabilir. Kurulum ve çalı?ır hale getirmek için 2-3 dakika yeterli. Performans olarak da bekleneni sunabiliyor. Ancak içinden çıkan kullanım kılavuzu daha geni? kapsamlı olabilirdi. Ayrıca sürücü cd’si de kopya bir cd olarak geliyor. Türk malı olması, özellikleri ve performans olarak di?er modellerden a?a?ı kalmaması çok güzel ancak 90 dolarlık fiyatı rakipleri ile kar?ıla?tırıldı?ında biraz yüksek kalıyor.

AdAdsl Router Modem

AdAdsl Router da Türkiye’de dizayn edilmi? bir model. Bu modelde hem USB hem de Ethernet port’u bulunuyor. Kutudan USB ve Ethernet kabloları, telefon kablosu, splitter, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Kutuya dahil edilen splitter aynı zamanda yüksek elektrik darbelerine kar?ı korumalı (Surge Protection). İsterseniz dört adet Ethernet port’u barındıran bir modelde opsiyonel olarak sunuluyor. Ancak tabii ki sadece bir USB ve Ethernet port’una sahip model ile de internet ba?lantınızı payla?tırmanız mümkün. Web tabanlı yönetim birimi yine tamamen Türkçe ve di?er Connexant çipsetli modellerden farklı de?il. Kurulum çok fazla vaktinizi almıyor. Birkaç dakika içerisinde internete ba?lanabiliyorsunuz. Ancak 120 dolarlık fiyatı rakipleri ile kar?ıla?tırıldı?ında biraz yüksek sayılabilir.

Zoom X5
Zoom ADSL modemleri Türkiye’de en çok satılan markalardan biri. Zoom X5 bu serinin en üst modeli. Paketden USB ve Ethernet kabloları, telefon kablosu, Splitter, güç adaptörü, kullanım kılavuzu (Türkçe) ve sürücü cd’si çıkıyor. Zoom X5 de 4 adet Ethernet port’una sahip bir switch. Kurulumu basit ve internet’e ba?lanmanız di?er modellerdeki gibi birkaç dakikayıi geçmiyor. Web tabanlı yönetim arabirimi iyi dizayn edilmi?, her?ey yerli yerinde ve kafa karı?tırmıyor. 4 port’lu switch ve USB arabirimi sayesinde 5 bilgisayarı ekstra bir masrafa gerek kalmadan internet’e ba?layabilirsiniz. Kalitesi ve sunduklarına göre fiyatı da dü?ünüldü?ünde mantıklı seçimlerden biri olarak gözüküyor. Zoom X5’in satı? fiyatı 110 dolar.

Zoom X4
Zoom X4’ün kutusundan modem, güç adaptörü, kurulum cd’si ve kullanım kılavuzu (Türkçe), Ethernet, USB ve telefon kablosu çıkıyor. Zoom X4 dahili olarak bir splitter’a sahip. Zoom X5’in küçük karde?i olan Zoom X4’ün tek farkı dörtlü bir switch’e sahip olmaması. Web tabanlı yönetim birimi X5’den faklı de?il. Yine aynı kullanım kolaylı?ı mevcut. Birkaç dakika içerisinde internet’e ba?lanabiliyorsunuz. E?er bir switch’e ihtiyacınız yoksa 95 dolarlık fiyatı ile Zoom X4 tercih edilebilecek bir ADSL modem. Ancak 10-15 dolar fazlasına Zoom X5 dü?ünmek de mantıklı olabilir.

Apache AE-DSL

Apache markasini ülkemizde standart dial-up modem pazarında tanınmı? bir marka. Amerika çıkı?lı bu modem üreticisinin ADSL modemlerini de Türkiye’de bulmak mümkün. Apache AE-DSL’in kutusundan USB ve Ethernet kabloları, telefon kablosu, Splitter, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Apache AE-DSL kutusundan çıkardı?ımızda testi yaptı?ımız NEC altyapısına sahip santrale göre ayarlanmı?tı. Bu yüzden ekstra bir ayar yapmamız gerekmedi. Sanırım bu modem incelemeye gelmeden önce ADSL ba?lantısı için denenmi?. Web tabanlı yönetim arabirimi yine klasik oldu?u üzere di?er modellerle oldukça benziyor. Kullanımı kolay ve fazla kafa karı?tırıcı de?iil. Splitter’i olmasi hem USB, hem de Ethernet arabirimi olması, artıları arasında sayılabilir. Ayrıca Apache AE-DSL masa üzerinde ?ık durabilecek bir dizayna da sahip. Satı? fiyatı ise 99 dolar.

U.S.Robotics 9106

U.S.Robotics markasını standart dial-up modemlerin yaygınla?maya ba?ladı?ı yıllardan sanırım tanımayan yoktur. Dial-up modemlerin popüler olmaya ba?ladı?ı zamanlarda teknolojiye öncülük etmi? olan U.S.Robotics firması, daha sonra 3Com firması tarafından satın alınmı?tı. ADSL modemler arasında U.S.Robotics’i görünce ?a?ırdım. Aslında U.S.Robotics 9106 tamamı ile ?a?ırtıcı bir ürün. Kutusundan sadece Ethernet ve telefon kablosu, güç adaptörü, kullanim kılavuzu ve iki tane anten çıkıyor. Di?er modemlere benzer bir yapıya sahip olan web tabanlı yönetim arabirimi test etti?im modemler içerisinden en derli toplu ve geli?mi? arabirimlerden biriydi. Kolayca birkaç dakikada internet’e ba?lanmayı ba?ardım. U.S.Robotics 9106 aynı zamanda 4 port’lu bir switch olması yanıinda kablosuz bir gateway de sunuyor. Yani bir modemle hem dört makinaya Ethernet port’u üzerinden, hem de kablosuz ileti?im kurabilen tüm makinalara internet’i da?ıtmanız mümkün. Kablosuz a? yapılandırması da çok basit ve kısa sürede kurulabiliyor. Kısaca U.S.Robotics testimize katılan modemler arasında en zengin özelliklere sahip modemdi. Bu zengin özelliklerin kar?ılı?ı ise 229 dolar. Ayrıca U.S.Robotics 9105 adında, sadece kablosuz a? gateway’i olmayan, di?er tüm özellikler ortak olan bir model de mevcut.

Aztech DSL305EU

Aztech DSL305EU’da harici modellerden biri. Kutusundan 2 x Ethernet, telefon ve USB kablosu, güç adaptörü, kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Modem yatay ve dik olarak konumlandırılabiliyor. ADSL modemlerde hakim olan siyah renk yerine Aztech DSL305EU gri renge sahip. Web tabanlı yönetim birimi gördüklerim içinde en basit kullanıma sahip olanlardan birisi. Sadece Encapsulation , VCI ve VPI ayarlarını yapıp kullanıcı adınizı ve ?ifrenizi yazıyorsunuz ve internettesiniz. Kurulum hızı bakımından testimize katılan modeller içerisinde Aztech DSL305EU için sampiyon diyebiliriz. Özellikle kolay yönetim birimi tecrübesiz kullanıcılar için bir artı olabilir. Ayrıca tecrübesiz kullanıcılar için tüm soketler ve kablolar renk kodlarına sahip. Gerekli uyarılar ve dikkat edilmesi gereken bilgiler bir sticker ile modem üzerine yapı?tırılmı?. Satı? fiyatı 104 dolar.

Aztech DSL206U

Aztech DSL206U’nun kutusundan USB ve telefon kabloları, splitter, sürücü cd’si ve kullanım klavuzu çıkıyor. Yine di?er Aztech modeli olan DSL305EU gibi bu modelde de kurulum i?lemi oldukça basit ve mantıklı yürüyor. Sürücüleri kurarken size gerekli ayarlar soruluyor ve sistem kuruldu?unda masaüstünüzde internet’e ba?lanmak için bir kısayol olu?turulmu? halde sizi bekliyor. Elektriksel güç ihtiyacını USB port’u üzerinden sa?layan bu model de dü?ük bütçeli ve tecrübesiz kullanıcılar için mantıklı seçimlerden biri. Ayrıca bir splitter’a sahip olması da telefon hattını kullanmaya devam etmek isteyenler için bir artı sayılabilir. Fiyatı da 69 dolar gibi oldukça makul bir seviyede.

Inca AMX-CA81R

Inca AMX-CA81R’nin kutusundan ethernet ve telefon kablosu, splitter, güç adaptörü ve Türkçe kullanım kılavuzu çıkıyor. Web tabanlı yönetim birimi di?er Connexant çipsetli modellerden faklı de?il. Kurulum muadilleri ile ayni sürede kolayca halledilebiliyor. Aynı anda hem USB hem de ethernet port’larına sahip oldu?u için ofis için internet’i da?ıtmak için de kullanılabilir. Inca AMX-CA81R için 93 dolarlik bir satı? fiyatı belirlenmi?. Son olarak Inca AMX-CA81R’yi mutlaka kutusundan çıkan ethernet kablosu ile kullanmalısınız.

Corecess 3112

Iorecess 3112’nin kutusundan USB ve telefon kablosu, splitter, sürücü cd’si ve Türkçe kullanım kılavuzu çıkıyor. Corecess 3112 elektriksel gücünü USB port’undan alan küçük modemlerden. Ancak web tabanlı yönetim arabirimi ile rakiplerinden bir miktar ayrılıyor. Kurulum basit ve zahmetsiz. 2-3 dakika içinde internet’tesiniz. "Çok fazla yerim yok, kullanımı kolay küçük, güvenilir bir ADSL modem arıyorum" diyorsanız dü?ünülebilir. Özellikle tecrübesiz kullanıcılar için yine mantıklı çözümlerden biri. Fakat satı? fiyatı benzerlerinden bir miktar daha yüksek. Corecess 3112’nin 105 dolarlık bir satı? fiyatı var.

Allied Telesyn AT-AR210

Kutudan USB ve telefon kablolari, sürücü cd’si ve kullanim klavuzu çikiyor. Allied Telesyn de güç ihtiyacını USB port’u üzerinden sa?layan küçük harici ADSL modemlerden biri. Web tabanlı bir yönetim birimi yok. Sürücülerin kurulumu sırasında gerekli bilgiler sizden istenerek kurulum sonunda masaüstünüzde ba?lantı için bir kısa yol olu?turuluyor. Dahili olarak bir splitter’a sahip ve kurulum a?amasında di?er modellerden farklı bir prosedür i?lemiyor. Yine birkaç dakika içerisinde internettesiniz. 116.450.000 TL satı? fiyatı da makul sayılabilir.

Asus ADSL USB

Asus markasına sanırım di?er bilgisayar ekipmanlarından a?inasınız. Kutudan di?er modellerden farklı olarak mavi bir modem çıkıyor. Ayrıca sürücü cd’si telefon ve USB kablosu ile kullanım kılavuzu da paket içeri?ine dahil. Asus’un bu modeli de harici bir güç kayna?ına ihtiyaç duymuyor ve güç ihtiyacını USB arabirimi üzerinden sa?layabiliyor. Web tabanlı bir yönetim arabirimine sahip de?il. Benzerlerindeki gibi sürücülerin kurulumu sırasında gerekli ayarları yapmanız isteniyor ve kurulum bitti?inde masaüstünüzde ba?lantı için bir kısa yol olu?turulmu? oluyor.

ZyXEL Prestige 652H

ZyXEL Prestige 652H’da testimize katılan en zengin içerikli ADSL modemlerden biri. Kutudan modem dı?ında ethernet ve telefon kablosu, serial iletisim kablosu (com port), PCMCIA kablosuz LAN kartı sürücü cd’si ve kullanım kılavuzu çıkıyor. ZyXEL Pretige 652H aynı zamanda 4’lü bir switch’e de sahip. Kablosuz a? gateway için bulunan çözüm ise ilginç. Modemin sol yanında bir PCMCIA slot’u var ve kablosuz a? kartı bu slot’a takılıyor. Web tabanlı yönetim arabirimi de teste katılan modeller içerisinde en derli toplu olanlardan biri. Kolayca birkaç dakika içinde tüm ayarlarınızı yapabiliyorsuz. Sonuç olarak bir modem ile hem 4’lü switch ile birden çok bilgisayara hem de PCMCIA yuvasına takılan kablosuz LAN kartı ile kablosuz ileti?im kurabilen cihazlara internet’i dağıtmanız mümkün.

erhan61

New member
Local time
23:31
eyvallah .......................

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8