Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

4G hızıyla sokakta test yaptı!

kaptan-8

Co Admin
Local time
19:44
Katılım
21 Nisan 2008
Mesajlar
9,366
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Adana
Dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetleri için tüm dünyada test çalışmaları sürerken Turkcell de Türkiye’de dünya pazarındaki bu trendi takip ederek “sokağa” çıktı.

Turkcell, Ericsson’un Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) aldığı izinle şebekesinde LTE testi için yeni bir adım daha attı. Turkcell, Kartal-Maltepe arasında LTE’yi (Long Term Evolution) hareket halinde test etti.
Yeni teknolojileri Türkiye ile tanıştırma konusunda öncü Turkcell, Kartal’da bulunan Turkcell Plaza’da düzenlediği bir basın toplantısı ile Turkcell’in 3G altyapısındaki yatırımları ve mobil teknolojilerin geleceğine ilişkin gelişmeleri anlattı. Toplantının ardından, Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Turkcell mühendisleri ve basın mensupları ile birlikte dış mekanda ve hareket halinde 4G testini gerçekleştirdi.

Terzioğlu: “Teknolojideki liderliğimizi yeni teknolojileri deneyimleyerek pekiştiriyoruz”

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 4G/LTE teknolojisinin “gerçek hayatta” denenmesine ilişkin şunları söyledi: “Mobil internet kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte yüksek bant genişliğine yönelik ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Turkcell olarak biz, yüksek hızda mobil erişim ihtiyacını geleceğin teknolojilerine öncülük ederek karşılamakta kararlıyız. Uzun yıllardır geleceğin teknolojilerine yatırım yapıyoruz. Dünya Ekonomik Forumu ve INSEAD raporuna göre, nüfusa göre kapsama oranına bakıldığında mobil iletişim altyapısında dünya ülkelerinin en iyisiyiz. Ericsson’un 53 ülkede 639 farklı 3G santralinde yaptığı ölçümlere göre data indirme hızımız ile dünyanın en hızlı operatörüyüz. Yaptığımız 3G yatırımları sayesinde şu anda dünyada ticari LTE şebekelerinin verdiği hızların da ötesine geçebilecek durumdayız ve Türkiye’de 168 Mbps data hızına ulaşabilecek tek operatörüz. Yüksek data hızlarına ulaşmak için ise fiber altyapı ihtiyacı her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Şu anda Turkcell Şebekesinin %85’i Turkcell Superonline üzerinden geçiyor. Şimdi ise Ericsson ile birlikte 4G’yi laboratuvar ortamından çıkararak, gerçek hayatta test ettik. Teknolojideki liderliğimizi yeni teknolojileri deneyimleyerek pekiştiriyoruz. Geleceğin teknolojilerinin resmi olarak hayata geçmesini beklemeden, 3G’deki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek, Turkcell’lilerin memnuniyeti için çalışmaya devam edeceğiz.”

Turkcell, 2009 yılında Ericsson ile Türkiye’deki ilk LTE denemelerini laboratuvar ortamında gerçekleştirmiş ve 170 Mbps hıza ulaşmıştı. Turkcell, şimdi LTE test çalışmalarını bir adım daha öteye götürerek. LTE’yi basın önünde ilk kez sokakta ve mobil olarak test etti. Turkcell’in Ericsson ile birlikte yaptığı, 4G’yi günlük hayatta deneyimleyen test için şu anda ticari pazarlarda bulunan ve en yüksek hıza sahip 100 Mbps kapasiteli modemler kullanıldı.Test güzergahı üzerindeki Turkcell istasyonlarına entegre edilen LTE şebekesinden alınan sinyaller ile, bu şebeke üzerinden verilebilecek servisler test edildi. Test esnasında, aynı anda HD bir video indirilirken, bir başka yüksek çözünürlüklü videonun ise eş zamanlı yüklemesi yapıldı. Bu işlemler yapılırken ise, HD kalitesinde bir başka video çevrimiçi olarak kesintisiz izlenebildi.

Mobil bağlantı, yüksek kapasite, gecikmesiz yayın

Testin bir diğer parçası da, 4G üzerinden eş zamanlı video izlenmesi ve HD video konferans aracılığıyla şebekenin tepki süresinin ve kapasitesinin denenmesi idi. Hareket halindeki Turkcell Otobüsü ile Turkcell Kartal Plaza’daki test odası arasında, LTE şebekesi üzerinden bağlantı kuruldu. Hareket halindeki otobüste bulunan LTE kullanıcısı, test odasındaki bir başka LTE kullanıcısının internete çevrimiçi yolladığı bir HD video içeriğine erişti ve farklı her iki mekandaki katılımcılar aynı anda bir HD video izledi ve bu sırada mekanlar arasında HD video konferans gerçekleştirildi. 4G Hızları, diğer teknolojilerde de olduğu gibi konuma ve hücresel verilere göre değişiklik gösteriyor. 1 Gbps’ye varan hızlar ise LTE Advanced teknolojisi ile gelecekte görülebilecek.veteknoloji
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst