Neler yeni

Welcome to SATBİL FORUM PAYLAŞIM

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Bir Satbil Forum Efsanesi

Satbil Reklam Alanı

Satbil Forum Reklam

3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

@hmet

UZAKLARDAN
Local time
17:40
Katılım
23 Eylül 2006
Mesajlar
9,165
Tepkime puanı
48
Puanları
0
3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Onların yaşam ve yaşam koşulları zor. Bir sürü eksikleri var. Ama onlar hayata küsmek yerine bir çok başarıya imza atıyorlar. Kimi olimpiyatlarda birinci oldu, kimi ayağıyla resim çizdi, kiminin şarkıları dillere dolandı. Onlar hayatı hem engelli, hem de engelsiz yaşıyorlar. Seslerini duyurmaya, daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaya çalışıyorlar. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü tüm dünyada kutlamalarla, eylemlerle sürüyor. Bugün onların günü...

spacer.gifSİYAH BANTLARLA BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu üyeleri, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla ellerinde mumlar, ağızlarında siyah bantlarla basın açıklaması yaptı.


“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Türkiye Sakatlar Konfederasyonu üyeleri, “sözün bittiği yerdeyiz” mesajını iletmek için ağızlarını siyah bantla kapatarak, ellerinde mumlarla Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı.


Konfederasyon Başkanı Yusuf Çelebi, Türkiye'de engellilerin büyük sıkıntılar ve tehlikelerle dolu bir yaşam sürdüğünü savunarak, “engellilerin zincirlerinden kurtulmasını, eğitim, istihdam ve ulaşılabilirlik” istedi.


Çelebi'den sonra basın açıklamasını okuyan Yönetim Kurulu Üyesi Haldun Kırkık da Türkiye nüfusunun yüzde 12.3'ünün engellilerin oluşturduğu ve her gün çeşitli hastalık ve kazalar nedeniyle yüzlerce kişinin de engelli durumuna düştüğüne dikkati çekti.

Engellilerin yüzde 90'ının istihdam dışı, yardıma muhtaç konumunda, zorunlu ev hapsi hayatı sürdüğünü anlatan Kırkık, engellilerin yaşamının her anında ayrımcılığa uğradığını, ulaşım, erişim engellerinden eğitim öğretim haklarından yararlanamadığını ve sosyal yaşama katılmadığını ileri sürdü.Kanunen, kamusal alanların binaların ve toplu ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için verilen sürenin Temmuz ayında dolduğunu hatırlatan Kırkık, şunları kaydetti:

“Ancak yasada yaptırım içeren cezai hüküm olmadığından özellikle yerel yönetimler ya konuya duyarsız kalmışlar ya da göstermelik düzenlemelerle adeta yasak savmış ve gereğini yapmamışlardır. Engelli vatandaşlarımız evlerinden çıktıkları andan itibaren büyük tehlikelerle karşılaşmaktadır.”


Kırkık, engellilerin sürekle
raporu almak zorunda bırakılmalarından, okullardaki fiziki yapı ve donanımın, engelli istihdamının ve engellilere bağlanan aylıkların yeterli olmadığını öne sürdü.

Engellilerin giderek artan sorunlarla yaşamak zorunda bırakıldığını iddia eden Kırkık, kalıcı çözümlerin hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.


ENGELLİLERİN İSTEKLERİ

“Kamusal alanlarda, binalarda , araçlarda güvenli, engelsiz bir yaşam istiyoruz. Ayrımcılığa karşı toplumu bilgilendirici farkındalık çalışmaları yapılmasını, yaşamın her anında yurttaş olarak eşitlik istiyoruz. Eğitimin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, nitelikli eğitim olanaklarından yararlanmak istiyoruz. Sosyal yaşama özgürce katılabileceğimiz, engelsiz bir Türkiye istiyoruz.”


Açıklamanın ardından, konfederasyon üyeleri, geçen ay çöp kamyonunun altında kalarak yaşamını yitiren engelli Nevzat Özyavuzer anısına İnsan Hakları Heykeli'ne mum ve karanfil bıraktı. 

SaTBiL™

Administrator
Local time
19:40
Katılım
19 Mart 2006
Mesajlar
6,990
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Web sitesi
www.cekingen.net
Bütün engellerin kalkması , Sıkıntı içerisinde olan engelli kardeşlerimin sıkıntılarının bir an önce giderilmesi duası ile..
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst