SATBİL FORUM PAYLAŞIM
 

Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünün Mesajları Konuları Okundu İşaretle
Geri Git   SATBİL FORUM PAYLAŞIM > (¯`·.(¯`·. (¯`·.(¯`·. SATBİL SOSYAL KONULAR .·´¯).·´¯) .·´¯).·´¯) > EĞİTİM & ÖĞRETİM > ÖDEV DEPO/ bilgi bankası

Yanıtla
 
Share/Bookmark Konu Araçları
Eski 05-28-2008, 12:33   #1
lececafe
Co Admin
Co Admin
 
lececafe kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Dec 2005
Giriş: 04-12-2014 06:21
Yaş: 38
Mesaj/Teşekkür et: 6,472/6,269
Uye No:183

Teşekkür et: 6,269
1,425 Mesajına 2,256 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 100lececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud of
Varsayılan Tavşanların ilginç özellikleri

Sylvilagus bachmani


Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia

Şube: Chordata

Sınıf: Mammalia

Takım: Lagomorpha

Familya: Leporidae


Tavşanların ilginç özellikleri

Bir tavşanın yanına yaklaşmaya çalışırsanız ne kadar hızlı kaçtığını hemen fark edersiniz. Bu sevimli hayvanların, kafalarını eğmiş ot yerken bile o uzun kulaklarıyla düşmanlarını çok rahat fark edebildiklerini biliyor muydunuz? İşte, bu keskin işitme yeteneklerinden dolayı, kendinizi fark ettirmeden onlara yaklaşmanız çok zordur. En ufak bir sesi veya kıpırtıyı hissedip, olanca hızlarıyla kaçarlar.
Tavşanlar büyüdüklerinde 50-70 cm. arasında bir boya ulaşırlar. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzun ve güçlüdür. Bu özellikleri sayesinde saatte 60-70 km hızla koşabilir ve bir seferde 6 metre ileriye sıçrayabilirler. Bir tavşan şehir içinde giden bir arabadan daha hızlı koşabilir.
Yeryüzünde farklı özelliklere sahip çeşit çeşit tavşanlar vardır. Örneğin, soğuk bölgelerde yaşayan tavşanlar genelde beyaz renklidir. Bu onların karlar üstünde fark edilmemeleri ve kolayca saklanmaları için verilen önemli bir özelliktir. Ayrıca diğerlerine göre daha büyük olan yabani tavşanların, bacakları ve kulakları daha uzundur. Çöllerde yaşayan Amerikan tavşanının ise iri kulakları vardır. Bu kulaklar tavşanın serinlemesine yardımcı olur.
Hayvanların çoğu doğada kendileri için belirledikleri bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. Hayvanlar ve hayvan toplulukları genelde diğerlerinin yaşadıkları bölgelere girmemeye özen gösterirler. Hayvanlar kendi yaşam bölgelerini belirlemek için “koku bırakma” yöntemini kullanırlar. Tavşanlar da çenelerindeki bezler ile bir koku bırakarak bölgelerini işaretlerler.

ırkları ve bakımı.

Tavşanlar sıcakkanlı hayvanlar olup memeli gurubunda yer almaktadırlar. Yapı olarak çoğu memelinin tersine gündüz uyuyup gece aktiftirler. Yaşam süreleri 7-9 yıl ile sınırlı olmasına rağmen ticari amaçlı yetiştirilen tavşanlar en fazla 4-5 yıl yaşamaktadırlar. Beslenmelerine gelince otçul(herbivor) hayvanlardır. Özellikle yoncayı tercih ederler.Yavrulara sulu gıda (marul vb.) verilmesinden kaçınılmalıdır.Tavşanların gebelik süresi 28-33 gün olması ve yılda 5-8 doğum yapabilmeleri ve her doğumda da ortalama 4-10 yavru vermeleri bir tavşan sürüsünü bir yılda inanılmaz rakamlara ulaştırır.Tavşanın yaşadığı yerin sıcaklığının 10 derecenin altına inmemesi gerekmektedir.Üst sıcaklık limiti ise 30 derecedir.Tavşanın yaşadığı yerde gürültülü seslerin çıkarılması hayvanı strese sokmaktadır.


Erişkin bir tavşan ırklara göre farklılıklar göstermekle birlikte ortalama 3-6 kg. civarındadır. Buna paralel günlük tükettikleri su 300-600 ml. , yem ise (pelet) 150-300 gr civarında olmaktadır. Koku alama duyuları çok iyi gelişmiştir. Üreme ilkbahar ve yaz öncesi çok yüksek sonbaharda çok düşüktür.


TAVŞAN IRKLARI

1- Yeni zellanda
2- Ankara
3- Creole
4- Şinşilya
5- Fransız dev papillom
6- Hollanda kemerli tavşanı
7- Fransız kelebeği
8- Flemish dev tavşanı
9- Beveren mavisi
10- Bouscat dev beyaz tavşanı
11- Rex
12- Fransız lop tavşanı
13- Rus
14- Belçika yabani
15- Burgogn
16- Gümüşi şampanya
17- Kaliforniya
18- Benekli ingiliz
19- İri flandır tavşanı
20- Himalaya
21- Büska beyaz tavşanı
22- Satens
23- Viyana ( beyaz-mavi-siyah )
24- Polish
25- Dutch
• Kürk tavşanları : 4 - 11 - 19 - 21 - 22 - 23 numaralı ırklar
• Et tavşanları : 1 - 4 - 7 - 8 - 9 - 15 - 20 numaralı ırklar
• Yün tavşanı : Ankara tavşanı
• Laboratuar tavşanı : 1 - 24 - 25 numaralı ırklar
• Süs tavşanı : Öncelikle Rex, Polish, Dutch tavşanı ve diğer bütün tavşanlar
Y. ZELLANDA VE KALİFORNİYA IRKLARI
• YENİ ZELLANDA: Bütün tüyleri beyaz renkli ve kırmızı gözlü albino tavşanıdır.
• KALİFORNİYA: Kulakları-ayakları ve kuyruğu siyah,geri kalan tüyleri beyazdır.
- Canlı ağırlıkları 4-6 kg'dır.
- Cinsel olgunluğa ilk ulaşma yaşı 4-6 ay
- Yem yemeye başladığı zaman 15-20. gün
- Ortalama bir doğumda doğan yavru sayısı 1-12 adet
- Sütten kesilen ortalama yavru sayısı 4-7 adet
- Sütten kesilen yavru ağırlığı 400-600 gr.
- Sütten kesme zamanı 4-6 hafta
- Yıllık gebelik sayısı 4-6 defa
- Vücut sıcaklığı 39.5° C
- Solunum sayısı 32-60 adet/dk
- Yıllık doğan yavru sayısı (ortalama) 20-35 adet
- Gece aktiftirler.
- Gebelik süresi 28-33 gündür.

TAVŞANLARDA BAKIM

Tavşanlarda bakım hayati bir önem taşımaktadır.Bakımı birkaç faktör etkilemektedir.Bu yüzden aşağıda belirtilen her başlığa uyulması ile istenilen bakım gerçekleştirilebilir.

ORTAM: Tavşanların bulunduğu ortam çok gürültü içermemelidir.Özellikle ani gürültülerden uzak durulmalıdır.Bu ani gürültüye örnek verecek olursak çekiç ile bir şeye vurulması,sert bir cismin yere atılması,bir kitap yada defterin uzaktan masaya atılmasında ortaya çıkacak sesler tavşanları oldukça rahatsız etmektedir.Tabii bu tip rahatsız edici seslerin devamlı olması tavşanları strese sokacak ve hastalanmalarına sebep verecektir.

Tavşanların bulunduğu ortam sıcaklıkları da önemlidir.tavşanlar 10-30 derecelerde tutulmalıdır.(doğada ne yapıyorlar diye sormayın.çünkü evde beslenilen tavşanların 10-20 yıl önceki akrabaları bile doğada yaşamıyorlardı).Optimum sıcaklık ise 15-25 dereceler arasıdır.Bu çevre sıcaklığına önem verilmesi gerekiyor.Çünkü kışın balkonda tavşan bakmaya çalışan kişiler olabiliyor.Çevre sıcaklığı yazın çok olan bölgelerde öğlen vakti su ile tavşanın kulaklarının ıslatılması onu biraz daha rahatlatacaktır.

SU: Tavşan beslenmesinde ülkemiz insanları için önemli olan diğer bir konuda tavşanların su içme problemidir.Forumdan da okuduğum kadarı ile hala bazı çevreler tavşana su verilmesine gerek yok gibi söylemlerde bulunmaktadır.Bu söylemlerin tam aksine tavşanlara ,günlük olarak temiz ve soğuk olmayan su verilmelidir.Tavşanların suyuna herhangi bir şey katılmamalıdır.Tavşanların koku alma kabiliyetleri çok gelişkin olduğu için sularına herhangi bir şeyin katılması,su tüketimlerini azaltacaktır.

HİJYEN : Tavşanların tutulduğu kafes veya herhangi bir bölme belirli periyotlarda temizlenmelidir.Genelde kafeste bakıldığı için kafes ile birlikte yemlik-suluk ve diğer ekipmanların temizliği de aynı periyotta gerçekleştirilmelidir.Tavşanlar bakıldıkları kafeste genelde bir yere dışkı ve idrar bırakırlar,bu özellikleri nedeni ile tuvalet alışkanlığı verilebilmektedir. Tek yere dışkılama ve idrar yaptıklarından, bu bölgeye daha fazla kuru saman koyulması gerekmektedir.Her temizlik periyodunda bu kuru saman atılıp yerine yenisi koyulur.Kafes ve ekipman temizliği yapılırken belirli oranda sulandırılmış ve tavşana zararı olmayan dezenfektanlar kullanılmalıdır.Bu uygulamadan 15 dakika sonra bol su ile kafes ve ekipmanlar durulanmalıdır.
Tavşanlara banyo yaptırılmamalıdır. Tavşanlar günlük olarak kendi temizliklerini çok iyi yaparlar. İyi bir gözlemci bunu rahatlıkla fark edecektir.


TAVŞANLARDA DİŞ PROBLEMLERİ

Tavşanlar bilindiği üzere kemirici evciller arasında yer almaktadır.Bu özellikleri ile de diş sağlığı onlar için hayati bir önem taşımaktadır.Tavşanları diğer evcil hatta kemirgenlerden ayıran bir özellik ise dişlerinin sürekli uzamasıdır.Bu diğer evcil hayvanlarda sadece ergin döneme kadar devam etmektedir.Bu yüzden gelişim çağında ki tavşanlarda çene yapısı hayatının geri kalan kısmındaki beslenmesinde direkt etkilidir.Dişlerin sürekli uzamasına bağlı tavşanlarda iç güdüsel bir kemirme olgusu ortaya çıkar.Bu kemirme sayesinde ön dişlerdeki düzenli aşınma,dişlerin sabit bir pozisyonda kalmasını sağlar.Bu kemirme hareketleri esnasında arka dişlerde birbirine sürterek aşınmış olur.Eğer çene yapısında bir bozukluk var ise,ön dişlerde cisimlerin kemirilmesi ile aşınma devam ederken arka dişlerde ki istenilen aşınma gerçekleştirilemez ve böylelikle arka dişlerde sürekli bir uzama gözlenir.Bunun sonucunda çene tam olarak kapanamaz.Çenenin tam olarak kapanmamasına bağlı olarak zaman içerisinde ön dişlerde gerekli kemirme pozisyonunu kaybeder.Ön dişlerde arka dişler gibi sürekli uzamaya devam ederken üst-alt dudak ve damağa baskı uygulayarak buralarda yaralanmalara sebep olur.Böyle bir durumdaki tavşanın yem ve su ihtiyacını karşılaması çok güçleşir.

Yukarıda ki bu durumu anlatmamın sebebi,tavşanlarda bu durumun çok geç fark edilmesindendir.Çünkü dudaklar bu durumu fark ettirmeyecek kadar dişleri kamufle edebilmektedir.Eğer belirli periyotlarda beslediğimiz tavşanların dişlerini evimizde kontrol edebilirsek onları bu problem ile karşılaşmamalarını sağlamış oluruz


TAVŞANLARDA BESLENME

Tavşanların sindirim sistemi diğer evcil hayvanlarımızdan farklılık göstermektedir. Bu farklılık onların besinlerden, özellikle sekumlarında ki fermentatif karakterli mikroorganizmalar sayesinde yararlanmalarından kaynaklanmaktadır.Tavşanların besinlerden optimum yarar sağlayabilmeleri için sekumlarında istenilen düzeyde bir mikroorganizma topluluğun sağlanmış olması gerekmektedir.Bu topluluğun sağlanması da yavru tavşanların sütten kesilmesinden hemen sonra başlar.Yani sütten kesimden sonraki yavru tavşanların beslenmesi onların hayatının geri kalanını direkt etkilemektedir.Bu dönemdeki herhangi bir yanlış beslenme geri dönüşü olmayan defektlere yol açar.Diğer evcillerimizin mama çeşitlerine bakıldığı zaman,erişkin ve yavru hayvanların mamalarının farklı olduğunu görürüz.Aynı durum tavşanlarda da söz konusudur.Bu yüzden tavşanlara mama alınırken onun yaşı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tavşanlara verilecek gıdalardan bahsedecek olursak,sütten kesilen yavrulara verilecek gıdaların nem oranı çok düşük olmalıdır.Bunun nedeni yine sekumlarında ki mikroorganizma topluluğu ile ilişkilidir.Yüksek nem içeren gıdalar tavşanların sekumlarında daha farklı mikroorganizmaların gelişmesine sebep olmakta ve istenilen mikro flora düzeyi gelişememektedir.Bunun sonucunda tavşanlarda ishal gelişmektedir.Özellikle genç yaşlarda beslenme bozukluğuna bağlı gelişen ishal olgularında yavruların kurtulma şansı çok düşük.Bu yüzden sütten kesimden sonra nem oranı çok düşük kuru ot ( kuru yonca-kuru saman) ve pelet yem verilmesi gerekmektedir.

Beslenmede kaba yemin ( kuru ot ) önemi çok fazladır.Bunun birkaç nedeni vardır.Bunlardan biri ; tavşanların mideleri incelendiği zaman kas yapılarının çok zayıf olduğu gözlenmektedir.Bu nedenle midede biriken yem bloğu barsaklara kolayca itilememektedir.Bu bloğun barsaklara itilebilmesi için mideye yeni bir yemin girmesi gerekmektedir.Bu durumda tavşanlar sürekli bir beslenme içindedirler.Mideye sürekli pelet yem girişi de sindirim sistemini yormaktadır.Burada devreye ağırlıkça hafif hacimce yüksek kapasiteli kuru otlar girmektedir.Kaba yemlerin sekumda fermente edilmesi ile de, vitamin ( özellikle B ve K ) ve protein emilimi sağlanır.Tavşanlar kaba yem olarak kuru yoncayı büyük bir iştahla tüketirler.Kuru yoncanın diğer bir avantajı da vitamin A açısından zengin oluşudur.Vitamin A’ da yavruların gelişim dönemlerinde ki en önemli elemanlarından biridir.Asla unutulmaması gereken olgu,bu otların yaş olarak verilmemesidir.

Tavşanların diğer yem ihtiyacı yukarıda da belirttiğim gibi pelet yemlerdir.Hayvanlarda pelet yem verilmesinin nedenlerinin en başında,yemin homojen bir şekilde dağılmış olmasıdır.Tabii bu da dengeli bir beslenme demektir.Tavşanlara karışık yem verildiğinde içerisinden hoşuna gidenleri seçerek yediği gözlemlenebilir.Bu durum sadece tavşanlara özel değil,bütün evcillerde gözlenen bir durumdur.Kedi-köpek mamaları da bu yüzden homojen bir yapıya sahiptir.Son olarak, tavşanlara günlük taze su verilmesi unutulmamalıdır.


alıntıdır..
__________________
''Bilelim ki millî benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır''


''halk içinde mutaber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhat gibi''''Tarihi yaşadığımız gibi yazdık,fakat geleceği cumhuriyete inanan insanlara emanet etmek lazımdır.''

“ İnsanlardaki önyargıyı parçalamak benim
atomu parçalamamdan çok daha zor.”
Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz


Bu mesaj en son " 05-28-2008 " tarihinde saat 12:41 itibariyle lececafe tarafından düzenlenmiştir....
lececafe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
lececafe Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
SaTBiL™ (05-28-2008), seyfi (05-29-2008)
Eski 05-28-2008, 12:48   #2
lececafe
Co Admin
Co Admin
 
lececafe kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Dec 2005
Giriş: 04-12-2014 06:21
Yaş: 38
Mesaj/Teşekkür et: 6,472/6,269
Uye No:183

Teşekkür et: 6,269
1,425 Mesajına 2,256 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 100lececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud oflececafe has much to be proud of
Varsayılan

arkadaşlar aklınıza gelen tavşan isimlerini yazarmısınız:
boncuk
pufi
yumi
pamuk
havuç
benden bukadar
__________________
''Bilelim ki millî benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır''


''halk içinde mutaber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhat gibi''''Tarihi yaşadığımız gibi yazdık,fakat geleceği cumhuriyete inanan insanlara emanet etmek lazımdır.''

“ İnsanlardaki önyargıyı parçalamak benim
atomu parçalamamdan çok daha zor.”
Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz

lececafe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
lececafe Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
SaTBiL™ (05-28-2008)
Eski 05-28-2008, 01:33   #3
SaTBiL™
Administrator
Administrator
 
SaTBiL™ kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Mar 2006
Giriş: 03-15-2014 10:47
Yaş: 32
Mesaj/Teşekkür et: 7,202/9,786
Uye No:938

Teşekkür et: 9,786
2,178 Mesajına 4,904 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 100SaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond repute
Varsayılan

Alıntı:
lececafe tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaşlar aklınıza gelen tavşan isimlerini yazarmısınız:
boncuk
pufi
yumi
pamuk
havuç
benden bukadar
başka kalmadı zaten klasik isimler
__________________
"Bir milletin ıslahı kötülerin imhası ile değil, neslin eğitim ve terbiyesi ile mümkündür."
Mustafa Kemal ATATÜRK


[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]

[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın] Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz

SaTBiL™ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-28-2008, 02:20   #4
NamıkKaptan
Administrators
Administrator
 
NamıkKaptan kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Mar 2006
Giriş: 04-15-2014 07:50
Mesaj/Teşekkür et: 9,283/4,455
Uye No:522

Teşekkür et: 4,455
2,095 Mesajına 4,358 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 100NamıkKaptan has much to be proud ofNamıkKaptan has much to be proud ofNamıkKaptan has much to be proud ofNamıkKaptan has much to be proud ofNamıkKaptan has much to be proud ofNamıkKaptan has much to be proud ofNamıkKaptan has much to be proud ofNamıkKaptan has much to be proud ofNamıkKaptan has much to be proud of
Varsayılan

Alıntı:
lececafe tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaşlar aklınıza gelen tavşan isimlerini yazarmısınız:
boncuk
pufi
yumi
pamuk
havuç
benden bukadar
buda benden.üzüm
__________________
Paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın bir zevki de yoktur.
Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz

NamıkKaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
NamıkKaptan Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
lececafe (05-28-2008), SaTBiL™ (05-28-2008)
Eski 05-28-2008, 06:52   #5
SaTBiL™
Administrator
Administrator
 
SaTBiL™ kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Mar 2006
Giriş: 03-15-2014 10:47
Yaş: 32
Mesaj/Teşekkür et: 7,202/9,786
Uye No:938

Teşekkür et: 9,786
2,178 Mesajına 4,904 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 100SaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond reputeSaTBiL™ has a reputation beyond repute
Varsayılan

Alıntı:
namıkkaptan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
buda benden.üzüm

__________________
"Bir milletin ıslahı kötülerin imhası ile değil, neslin eğitim ve terbiyesi ile mümkündür."
Mustafa Kemal ATATÜRK


[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]

[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın] Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz

SaTBiL™ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-28-2008, 09:33   #6
Yaban Ali
Üye
 
Yaban Ali kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Mar 2006
Giriş: 03-22-2014 09:17
Mesaj/Teşekkür et: 6/104
Uye No:823

Teşekkür et: 104
183 Mesajına 318 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 0Yaban Ali will become famous soon enoughYaban Ali will become famous soon enough
Varsayılan

ne kadar çok çeşidi varmış ha..
Yaban Ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
En ilginç deprem alametleri murat Ciddi Ve Seviyeli Konular 0 03-24-2008 09:01
C: ***nod 32 2.7 AntİvİrÜs TÜrkÇe Versİyon HerŞeyİ zavzagalı (M-N) 4 02-19-2008 12:23
NextWave YE-10000 X FTA Uydu Alıcısı Özellikleri MURATEXC Next-5000- 6500-7500-8500 1 10-31-2006 09:01
Oğlak burcunun özellikleri!.. fiesta73 Oğlak 0 07-03-2006 02:52
'İlginç Küçük Şeyler' seyfi Her telden muhabbet.. 2 06-15-2006 07:27


Saat 08:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.