SATBİL FORUM PAYLAŞIM
 

Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünün Mesajları Konuları Okundu İşaretle
Geri Git   SATBİL FORUM PAYLAŞIM > (¯`·.(¯`·. (¯`·.(¯`·. ŞİFRELEME SİSTEMLERİ .·´¯).·´¯) .·´¯).·´¯) > KARASAL SAYISAL YAYINLAR (DVB-T)

Yanıtla
 
Share/Bookmark Konu Araçları
Eski 02-25-2006, 05:10   #1
aliharbiye
Üye
 
aliharbiye kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Feb 2006
Giriş: 05-07-2011 07:07
Mesaj/Teşekkür et: 45/74
Uye No:417

Teşekkür et: 74
122 Mesajına 181 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 0aliharbiye will become famous soon enoughaliharbiye will become famous soon enough
Varsayılan NETA'nın çanaksız uydu alıcısı burada !!!! (Terrestrial )

İster uydudan ister havadan yayın ile
dijitalde sınırsız keyif!

Neta Combo Terrestrial Receiver; yeni teknolojisiyle Dünya’da bir ilk!

Dijital yayınları isterseniz çanakla, isterseniz çanaksız alabilmekte.
6000 kanalıyla, kendi kendine kanal bulma özelliğiyle
yeni teknolojileri takip edenlere...
Artık Çanak olmadan da dijital yayın keyfini
yaşayabilirsiniz!

Neta Terrestrial Receiver; yeni teknolojisiyle dijital yayınları
artık çanaksız alabilmekte.
Yeni teknolojileri takip edenlere...


Türk milletine hayırlı ve uğurlu olsun...
Yayını nasıl alıyor diyenlere?
cihaz tamamiyle karasal yayın sistemi ile çalışıyor ve şehirde belediyelerin verici kurması felan lazım doğrumu yanlış mı bilmem...
__________________
[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]

LEBEN ?
Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz

aliharbiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-25-2006, 05:12   #2
aliharbiye
Üye
 
aliharbiye kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Feb 2006
Giriş: 05-07-2011 07:07
Mesaj/Teşekkür et: 45/74
Uye No:417

Teşekkür et: 74
122 Mesajına 181 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 0aliharbiye will become famous soon enoughaliharbiye will become famous soon enough
Varsayılan

evet arkadaşlar belediyelerin Terrestrial yayınları ilete bilmeleri için yeni model vericilere ihtiyaç vardır bu sistem şu an büyük şehir belediyelik yerlerde öncelik ve yeni bir ekmek kapısıda yolda ve sevindirici değil anten olmadan yayın almak teknolijinin niğmetleri gibi görünsede fason sistemdir.
__________________
[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]

LEBEN ?
Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz

aliharbiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-25-2006, 05:14   #3
aliharbiye
Üye
 
aliharbiye kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Feb 2006
Giriş: 05-07-2011 07:07
Mesaj/Teşekkür et: 45/74
Uye No:417

Teşekkür et: 74
122 Mesajına 181 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 0aliharbiye will become famous soon enoughaliharbiye will become famous soon enough
Varsayılan

ÇANAKSIZ RECEİVER



TUYAD

Sayısal Karasal-TV (DVB-T)





Sayısal Karasal Televizyon Yayıncılığı (DVB-T) pilot uygulamaları, bilindiği üzere 3 Şubat 2006 tarihinde ülkemizde de başladı. İstanbul’da yapılan açılış töreni ile birlikte, Ankara ve İstanbul’da düşük güçle ve kısıtlı kanal sayısı ile yayına geçildi. Bu illerimizin bir bölümünde, TV cihazlarının ve bilgisayarların girişine bir sayısal karasal TV alıcısı bağlanarak yayın izlenebiliyor.

Ancak kamuoyunda yanlış bilgilendirme, yanlış yönlendirme ve dolayısıyla farklı beklentilerin oluşması olgusu ortaya çıktı. Çanak antenler çöpe atılacak, uydu alıcısına gerek kalmayacak, kablo-tv bitecek, Avrupa yayınları havadan herkesin televizyonuna gelecek gibi sözler ortalıkta dolaşmaya başladı, hatta basına yansıdı. Üretici, satıcı ve tüketici tedirgin oldu, piyasa olumsuz etkilendi.

TUYAD olarak, TV yayın iletim sektörünün tarafsız derneği sıfatıyla ve konunun açıklığa kavuşmasına katkıda bulunmak amacıyla aşağıdaki gerçeklerin altını çizmek ve kamuoyunu bilgilendirmek gereğini duyuyoruz:

Sayısal TV yayıncılığı, televizyonun keşfinden beri kullanılan analog TV yayıncılığının teknolojik olarak yenilenmiş, gelişmiş türüdür.
Gelişen teknoloji doğrultusunda, elektronik mühendisliği her alanda, analogtan sayısala (dijitale) geçiş yaşamaktadır. Bu bağlamda TV yayıncılığının stüdyo, iletim ve alıcı cihaz ortamlarında da sayısal teknoloji hızla yerleşmektedir. Kameradan televizyon cihazına kadar her bileşenin yeni modelleri sayısal teknoloji ile çalışmaktadır. Bu bağlamda yayın iletiminde Türkiye’de öncelikle uyduda sayısala geçilmiş ve süreç tamamlanmıştır. Bundan sonra kablo yayınında ve karasal (vericiden) yayında sayısal ortama geçilmesi kaçınılmazdır ve bütün dünya bu yönde hareket etmektedir.

Sayısal karasal yayın, alışageldiğimiz havadan gelen ve çatı anteniyle alınan karasal TV yayınının sayısal teknolojiye uyarlanmış halidir.
VHF/UHF kanallarından, çatı anteni, balkon anteni ve oda anteninden aldığımız sinyalleri, TV cihazımıza uygulayarak izlediğimiz karasal (vericiden) yayın, aynı antenlerle aynı şekilde alınarak ek bir sayısal kod çözücü cihaz (karasal, sayısal) alıcı (receiver) ilavesi ile izlenecektir. Yeni teknolojide havadan alınabilen tv kanalı sayısı 80-100 gibi rakamlara ulaşabilecektir. Üstelik tüm yayınlar daha kaliteli görüntü ve ses ile izlenecektir.

Sayısal karasal yayını izlemek, bugün için bir karasal-alıcı cihazı gerektirmektedir. İleride bu işlev TV alıcılarına entegre edilecektir, ek cihaz gerekmeyecektir.
Yeni teknoloji sayısal karasal yayınlar, bugün yaygın olarak kullandığımız televizyon cihazları tarafından doğrudan alınamayacak, uydu alıcısına benzeyen bir cihazdan geçirilerek (sayısal karasal alıcı, set-top-box) mevcut televizyon cihazına aktarılacaktır. İleride televizyon cihazlarının sayısal alıcı devreleri olacak, antenler bugün alıştığımız gibi doğrudan televizyon cihazına bağlanabilecektir.
Her durumda sayısal karasal yayınların alınabilmesi icin ya bir ek set üstü cihazı (set-top-box) alınması yada mevcut TV alıcısının değiştirilmesi gerekecektir.

Karasal yayın, Uydu-TV veya Kablo-TV’nin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır.
Nasıl bugün hem çatı anteni, hem uydu anteni, hem de kablo-tv kullanıcıları var ise ve herbirinin bir farklı tercih nedeni mevcutsa, gelecekte de her üç sistem farklı alanlarda tercih edileceklerdir. Uydularda her zaman daha fazla sayıda kanal seçeneği bulunacak, kabloda hızlı internet ve interaktif hizmetler belirleyici olacak, karasal-tv’de ise bir kabloya bağlı olunmaksızın her odada hatta hareketli ortamlarda izlenebilme özelliği ortaya çıkacaktır.

Dünyadaki örneklere bakıldığında, ülke yönetimlerinin medya planlama politikaları, karasal ve kablo yayınlarının gelişmesini etkilemekte, ancak uydu yayını üzerindeki etkileri sınırlı olmaktadır.
Bilhassa Türkiye’nin örnek aldığı Avrupa ülkelerine bakıldığında, hepsinde uydu-tv sektöründe benzer bir gelişme olduğu, ancak kablo ve karasal-tv sektörlerinde devlet politikasına bağlı olarak farklılıklar bulunduğu gözlemlenmektedir. Lisanslama politikaları, karasal-tv yayıncılığının yapısı gereği kamuya ait kanallarla geliştirilmesi nedeniyle gereksinim duyduğu büyük kamu yatırımı (TRT’nin bugün 5000 kadar vericisi vardır, bunların sayısala uyumu büyük bir yatırım bütçesi gerektirmektedir) bu iki sektörün gelişiminin devlet tarafından etkilenmesini doğurmaktadır. Uydu-tv, sınırları ve kısıtlamaları daha kolaylıkla atlayabilmektedir.

Bugünkü TV yayıncılığı teknolojisi sürdükçe, her üç TV yayınlama türü gelecekte de varolacaktır. Herhangi birinin “çöpe atılması” beklenmemektedir.

Uydu yayını var olduğu sürece çanak antenler de var olacak

TUYAD, Karasal Sayısal Yayın ile ilgili, doğru, tarafsız ve bilimsel gerçeklerin kamuoyuna duyurularak kafalarda oluşan soru işaretlerinin giderilmesi amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

“Çanak antenler tarih olacak”, “Uydu alıcılarına gerek kalmayacak”, “Kablo TV yayınları sona erecek” ve “Avrupa TV yayınları havadan herkesin televizyonuna ücretsiz olarak gelecek” şeklindeki yanıltıcı açıklamalar, 3 Şubat 2006 tarihinde başlayan Karasal Dijital (Sayısal) Yayın ile ilgili bir iletişim karmaşasına yol açtı.

Uydu, Anten, elektronik iletişim sektörünün tek mesleki kuruluşu olan TUYAD, karasal dijital yayın ile ilgili kamuoyunda oluşan yanlış anlaşılmaları düzeltmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nde yapılan basın toplantısına TUYAD yönetim kurulu üyeleri, sektörün önde gelen firmalarının sözcüleri ve birçok basın mensubu katıldı.



Bu gelişmeleri değerlendiren TUYAD, yeni yayın standardı ile ilgili, doğru, tarafsız ve bilimsel gerçeklerin kamuoyuna duyurularak kafalarda oluşan soru işaretlerinin giderilmesi amacıyla düzenlediği basın toplantısında, TUYAD Genel Sekreteri Murad Önol, analog sistemlerden sayısal sisteme geçiş sürecinde yaşanan iletişim karmaşasına değindi. Önol, Türkiye’nin yayın iletişiminde üç seçeneğinin bulunduğunu ifade ederek bunların: Çatı anteni alınabilen karasal yayın, uydu yayını ve kablodan yayın olduğunu belirtti.

Uydu yayını var olduğu sürece çanak antenler de var olacak

Murat Önol, bu üç yöntemin yarın da var olacağını vurguladı. Murat Önol çanaklar sökülecek gibi söylentilerin yanlış olduğunu ifade ederken, antensiz televizyon izlemenin teknik olarak mümkün olmadığının altını çizerek, “Türkiye’nin kendine ait yayıncılık uyduları var, bu uydular ve Dünya üzerinden yayın yapan diğer yüzlerce uydu var olduğu sürece çanak antenlerde var olacaktır. Avrupa, OECD ülkeleri ve Türkiye’de yayın standartları şu oranlarda kullanılıyor: Avrupa’da toplam 217 milyon TV’li hanenin, %44’ü karasal yayın, %25’i uydudan ve %31’i kablodan yayın alıyor. OECD ülkelerinde ise 500 milyon TV’li hanenin % 43’ü karasal yayın, %22’si uydudan yayın ve %35’i kablodan yayın alıyor. Bunlar güncel değerlerdir. Yani 2005 yılı sonunda yapılan ciddi bir çalışmanın sonuçlarıdır. Türkiye ne durumda denilirse, biz kablo yayınında geriyiz. Türkiye’de 16 milyon TV’li hane var, bunların %8’i kablo, %60’ı karasal, %32’si uydudan yayın izliyor. Uyduda Avrupa ile aynı yerdeyiz. Kablo TV yayıncılığı biraz geride kalmıştır ancak önümüzdeki yıllarda kablo TV yatırımları artarak kablo TV’nin bu oranlar içindeki payının artması beklenmektedir.

Bugünkü TV yayıncılığı teknolojisi sürdükçe, her üç TV yayınlama türü gelecekte de varolacaktır. Herhangi birinin “çöpe atılması” beklenmemektedir” dedi.
__________________
[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]

LEBEN ?
Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz

aliharbiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
aliharbiye Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Kayıtsız234 (02-10-2013)
Eski 02-25-2006, 05:17   #4
aliharbiye
Üye
 
aliharbiye kullanıcısının avatarı
 
Giriş: Feb 2006
Giriş: 05-07-2011 07:07
Mesaj/Teşekkür et: 45/74
Uye No:417

Teşekkür et: 74
122 Mesajına 181 Kere Teşekkür Edlidi
İtibar Gücü: 0aliharbiye will become famous soon enoughaliharbiye will become famous soon enough
Varsayılan Karasal Yayin Hakkinda Son Nokta

Son günlerde uydu yayınları ile ilgili çıkan haberler kafaları karıştırıyor. TERRESTRİAL
TERRESTRİAL receiver; teknolaji dünyası ile entegre olma adına yeni bir adım.
Gelişen teknoloji her alanda olduğu gibi sektörümüzdede kendini gösteriyor. Bilinmeyene giden bir yol ve çeşitli açıklamalar meraklı insanımızın kafasını karışıtırıyor. Net bilgi alamayan tüketici ise Yanlış açıklamalar sebebi ile kendine koruma altına alıyor, uydu yayını adına hiç bir şey satın almıyor
Çanak anten kullanan yada kullanmayı düşünen kişilerin yanlış Fikirlere kapılmasını önlemek için bilgiye sahip çıkmalı ve yanlış bilgiyi doğru bilgi ile düzeltmeliyiz.
Dijital video yayınları( DVB) , yapılan yayın sistemine göre prensipte işlevleri aynı gibi görünsede tunerlerinde farklılık olan dijital video yayın alıcısı ile izlenebilir.
Çalışma sistemlerine göre adlandırılmış dört yayın sistemi vardır.
1-DVB S uydudan yapılan yayın çanak anten ile alınır
2-DVB T yerel vericiden UHF , VHF bandından yapılan yayın lokal anten ile alınır
3-DVB C kablo tv üzerinden yapılan yayın kablo ile alınır
4-DVB H GSM baz istasyonlarından yapılan yayın cep telefonundan dahili anten ile alınır.
Ülkemizde bu sistemlerden uydu aracılığı ile izleme sistemi kullanılmaktadır DVB S . Bu sistem kanal sayısı ve yayın zenginliği açısından en kullanışlı sistemdir.
Ve son günlerde gündemi dolduran , yerel vericilerden yapılan yayın sistemi ; DVB T 02-02-2006 Cuma Günü yapılan resmi açılışta yayına başlayan DVB T yayınları şu an sadece TRT1,TRT2,TRT3,TRT4 kanallarını içeriyor.

2006 yılı TERRESTRİAL yayınlar için test yılı olacak. 2007 ve 2008 yıllarında yayılması gündemde tabi bu tamamen , uzun yıllardan beri yapılamayan frekans ihalesine bağlı. Frekans ihalesi Yapılmadan bu yayını Almak mümkün değil.

Tüm bu prodüsüler tamamlanır ve vericilerden TERRESTRİAL yayınlar vericilerden yapılmaya başlandığında izleyeceğimiz DVB T yayın adeti tüm UHF ve VHF bantları kullanıldığında bile kanal adedi 200ü geçmez Yani başka bir değişler DVB S sisteminde izlenen kanal adadinin Çok altında bir kapasiteye sahip olacaktır... 21-69 ve 5-12 kanallarının her birine 4 er yayın koyuduğunu sayarsak bile söz konusu istem ile cihaz kapasitene bağlı kalmaksızın 200 kanal adetini geçemeyecektir.
DVB T kanal sayısı ve çeşitliği ile DVB S sistemine ulaşması teknik olarak mümkün değil. DVB T ise mobil olması (istediğimiz yerde anten ile izlenebilecek) ve lokal olması (1frekanstan her bölgede değişik yayın yapabilecek ) ile öne çıkacaktır.
Anten muhakkak olacak ; UHF, VHF veya çanak anten . antensiz görüntü almak mümkün değildir.
BU BİLGİLERİ TENSİPLERİNİZE SUNARIM
İSTER UYDUDAN İSTER HAVADAN İSTER KABLODAN VEYA CEP TELEFONUNDAN DİGİTAL UYDU ALICISI İLE SINIRSIZ TV KEYFİ DİLİYORUM



eMuSaT FoRuM YÖNETİM

NOT: ALINTI DEĞİLDİR
__________________
[LinkLeri Görmek İçin Lütfen Üye oLunuz Üye oLmak için tıkLayın]

LEBEN ?
Yeni Sayfa 1

DEV NOTEBOOK HASTENESİ HİZMETİNİZDE

Laptopunuzu güvenilir ellere teslim ediniz

aliharbiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları

Gönderme Kuralları
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
SimgelerAçık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
PC hakkında 181 Soru Ve Cevapları Turkiye-Sevd@lisi Yazılım 3 01-10-2009 02:04
Uydu nedir? amanimoff UYDU ANTEN VE EKİPMANLARI 4 07-07-2007 04:36
A dan - Z ye uydu terimleri. amanimoff YENİ BAŞLAYANLAR 2 04-21-2007 07:35
XP nin Püf Noktaları !!! Herkes Okusun Tavsiye Ederim::: murat Bilgisayar Güvenliği 0 03-06-2007 01:20
NextWave YE-10000 X FTA Uydu Alıcısı Özellikleri MURATEXC Next-5000- 6500-7500-8500 1 10-31-2006 09:01


Saat 10:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.